Zde je nejúžasnější muzeum v Evropě. Interiéry jsou nádherné

Přidat na Seznam.cz

Hans Christian Andersen, dánský autor mnoha pohádek a bajek, na kterých vyrůstají děti po celém světě, má nyní muzeum odpovídající jeho obrovskému dílu. Andersenovo muzeum v Dánsku navrhl renomovaný japonský architekt Kengo Kuma.

V dánském městě Odense byl postaven komplex dřevěných pavilonů. Společnost Kengo Kuma & Associates navrhla jedinečné muzeum věnované dílu slavného pohádkáře Hanse Christiana Andersena. Andersenovo muzeum stojí v zadní části domu, kde se dánský spisovatel ve starém městě narodil. Oficiální název „Dům Hanse Christiana Andersena“ je tedy zcela pochopitelný.

Vstup do muzea je z dřevěných klád, což zapadá do historické architektury okolních domů. Je to také brána do zcela jiného prostoru.

Důležitým prvkem je strom, který hlavnímu hrdinovi otevírá fantastický svět. Budova s organickými, oblými tvary se skládá ze tří nadzemních pavilonů.

V nich se nachází kavárna, dětský koutek a sál. Ten, stejně jako strom v Andersenově pohádce vede k rozsáhlým podzemním expozicím.

Na ploše 5 600 metrů čtverečních muzea čekají na návštěvníky interaktivní výstavy kombinující zvuk, světlo a výtvarné umění. Celá výstava vznikla ve spolupráci s dvanácti umělci a spisovateli z celého světa.

Záměrem tvůrců muzea nebylo ani tak vystavit Andersenovu literární tvorbu, jako spíše pokusit se ukázat jeho současné interpretace. V tomto smyslu mají pohádky dánského autora v novém muzeu ožít a být aktualizovány v dnešní době.

Interiéry budovy a v nich uspořádané výstavy mají také odrážet atmosféru pohádek dánského spisovatele, které jsou plné kouzelných dobrodružství s prvky chaosu.

Celý komplex je zajímavým příkladem hry se světlem a stínem v prostoru. Návštěvník vyjde z polostínu podzemních expozic do slunné zahrady na nádvoří. To má symbolizovat téma cesty hlavních hrdinů různými zeměmi, kde vládne temnota a světlo.

Při pohledu na organické tvary muzea zvenčí a na zelené střechy má člověk dojem, že budova je vlastně nedílnou součástí svého okolí, jako by tu byla odjakživa.

Zdroj: Hans Christian Andersen Hus, Dezeen