Ženy, které nosí rtěnku pravidelně, pozřou nezanedbatelné množství tohoto zkrášlovacího produktu
Patříte mezi ty, kteří bez dokonalé rtěnky nevyjdou z domu? Pokud rtěnku nosíte pravidelně, každý den a to už několik let, je pravděpodobné, že jste snědli už několik kilogramů tohoto produktu. Jak je to možné a jaká rizika to s sebou nese?
Rtěnka není jen tak obyčejný kosmetický produkt
Kromě estetického prvku stojí za oblibou rtěnky také psychologický důvod. Studie zjistila, že nošení rtěnky zvyšuje sebevědomí člověka. Ženy ji vnímají jako důležitou součást svého každodenního rituálu péče o vzhled a mnohé ji považují za nezbytný doplněk své tváře, aby se cítily reprezentativně, pohodlně a sebevědoměji. Žádný jiný make-up produkt nemá na psychiku člověka takový vliv, jako právě rtěnka, a je tedy pochopitelné, že někteří bez ní nevyjdou z domu.
Pravidelné nošení rtěnky
Pokud rtěnku nosíte pravidelně, možná jste si všimli, že se občas obtiskne například na zuby. To vede k tomu, že toto velmi nepatrné množství spolkneme, ovšem pokud rtěnku nosíte každý den, spolknete tohoto výrobku celá kila. Podle webu WooHoo Bod jsou to 3 kila výrobků na rty (balzám, lesk, rtěnka) během deseti let, za celý život to může být i přes 15 kilogramů.
Krásné rty mohou znamenat toxicitu
Podle studie rtěnky obsahují i toxické materiály, které opravdu nejsou vhodné pro naše tělo, zejména když je spolkneme. Většina testovaných výrobků na rty obsahovala vysoké koncentrace titanu a hliníku. Všechny zkoumané výrobky obsahovaly detekovatelný mangan. Olovo bylo zjištěno v 75 % produktů. Jistě, jedná se o nepatrné množství, ale opět platí, že pokud rtěnku nosíme denně, a tím ji i v určitém množství spolkneme, může to mít vážné následky.
Zdravotní problémy
Zmiňované látky, které rtěnky obsahují, mohou vést k vážným zdravotním problémům. Podle webu The List mohou tyto látky postihnout ledviny, srdce, mozek, kosti a trávicí systém. Samozřejmě ale není nutné panikařit ihned poté, co si uvědomíte, že jste spolkli miligram rtěnky.
Zdroj: WooHoo Body, The List, EHP, studie