S podzimem nastává sezóna depresí. Jak je možné, že jsme v tom až po uši?

Přidat na Seznam.cz

Kolísá poslední dobou vaše nálada nahoru a dolů a vy nevíte, jak se s ní porvat? Nejste v tom rozhodně sami! V tomto podzimním období čím dál tím více lidí vede boj se sezónní depresí, za což ve své podstatě ani nemohou. Ale i s ní lze zatočit pomocí terapie nebo naopak aktivitou, která vás nudit nebude.

Pro lidi trpící sezónní afektivní poruchou nastává období depresí, se kterými se opět musí prát. Máte pocit, že se vás to týká? Nemusí se totiž jednat o žádný konkrétní druh problému, se kterým můžete zápasit. Se zkracujícími se dny a delšími večery se jednoduše nálada lidí může přirozeně zhoršovat.

Je v pořádku cítit se nanic?

Bylo by snadné tvrdit, že za všechno může podzim, změna času a taktéž zvyšující se pocit chladu s čím dál tím klesajícími teplotami, ať už přes den nebo večer. Roční období ovšem na naši náladu a pocit spokojenosti vliv má. A to dokonce takový, že díky němu možná nevědomky měníme celý náš životní styl a rytmus. Cítíme se pomalejší, méně produktivní, máme sklony k lenosti a pociťujeme i větší hlad. Podzim má jednoduše vliv i na naši životosprávu, jelikož máme větší chuť na sacharidy, potřebu více jíst a logicky i přibírat na váze. Naše tělo si začíná dělat zásoby na zimu, a to je už samo o sobě velmi deprimující.

Je tedy normální, že se v takovém rozpoložení můžete cítit méně motivovaní a nacházet méně potěšení v činnostech, které vám obvykle dělají radost.

Co na to odborníci?

„Sezónní změna nálady může mít různé podoby a formy,“ říká pro Web MD docentka psychiatrie a behaviorálních věd Dorothy Sit. „Může se jednat o klinickou diagnózu deprese, kterou nazýváme SAD, ale někteří lidé prožívají jenom mírnější formu,“ tvrdí. „Klinická diagnóza znamená, že je poměrně intenzivní. Postihuje lidi celý den po mnoho týdnů a může ovlivnit jejich fungování. V mírnějších případech se lidé mohou cítit trochu blaze a mohou se přes to přenést. Přesto bude jejich fungování o něco horší,“ přiznává.

Jedná se však o formu deprese, která se přirozeně cyklí. Začíná každý podzim a zimu a ustupuje každé jaro a léto, nejedná se o trvalou záležitost.

Terapie světlem

Jak bojovat proti stavům úzkosti? Existuje léčba prokázaná taktéž studií, nazývaná „Terapie světlem“, která dovede zlepšit náladu a pomáhá i při depresích, které se objevují mimo sezónu nebo v těhotenství. „Sluneční světlo je hlavním regulátorem, který poskytuje signál pro cirkadiánní rytmy našeho těla,“ dále uvádí lékařka. „Nedostatečná expozice světla může mít na tento stav vliv. Terapie jasným světlem se tedy používá tak, že zesiluje naše cirkadiánní rytmy, což zřejmě zlepšuje naši náladu.“

Bojovat proti podzimním splínům však můžete i po svém. Důležité je zůstat za všech okolností aktivní a nepropadnout lenosti, která depresi jenom prohlubuje. Nepřestávejte se hýbat, podnikejte výlety s rodinou, vyrazte na procházky do přírody a začněte třeba i cvičit. Najděte si nový koníček, který vaši mysl rozptýlí a dovede vás zaměstnat. A tedy odpoutat i od všech černých myšlenek, které vám kolují v hlavě.

Zdroj: Web MD, studie