Když se kluk cítí jako holka. Jak mluvit s dětmi o genderové identitě a sexuální orientaci

Přidat na Seznam.cz

Řekla vám dcera, že se cítí, jako kluk? Nebo se váš syn obléká do holčičího oblečení? Poradíme vám, jak s dětmi vést důležité rozhovory o pohlaví a sexuální identitě.

Magazín NY Metro parents napsal, že mnoho rodičů je zdrceno představou, že by měli se svými dětmi mluvit o pohlaví a sexuální identitě. A to je pochopitelné. Všichni můžeme mít problém mluvit o pohlavní identitě nebo vyjádření, stejně jako o sexuální orientaci a identitě. Nenechte se však tímto nepohodlím odradit od upřímných a trvalých rozhovorů o těchto otázkách se svými dětmi. Nemůžete se spolehnout na to, že školy tyto informace žákům poskytnou.

Tipy, jak mluvit s dětmi o pohlaví a sexuální identitě

Pokud chceme, aby naše děti měly zdravý, šťastný a příjemný život, musíme převzít tuto odpovědnost a vyplnit tyto mezery. To zahrnuje i rozhovory o sexu, a také o sexuální a genderové identitě.

Chtělo by to znát všechna slova, která tvoří zkratku LGBTQ: lesbian, gay, bisexual, transgender a queer. Kromě toho je třeba znát rozdíl mezi:

  • Pohlaví: Toto přidělují lékaři při narození na základě pohlavních orgánů.
  • Vyjádření pohlaví nebo prezentace pohlaví: To je způsob, jakým někdo vyjadřuje své pohlaví (viz účes a oblečení a také to, jak se člověk chová).
  • Pohlavní identita: Jedná se o vnitřní chápání pohlaví, které je odlišné od pohlaví, které bylo člověku přiděleno při narození. Existuje mnoho, mnoho způsobů, jak prožívat své pohlaví, které přesahují binární pojem muž nebo žena.
  • Sexualita: To vysvětluje, kdo člověka přitahuje.

Je v pořádku, že neznáte všechny odpovědi

Vaší povinností není být encyklopedií a přednášet dětem fakta. Místo toho byste dětem měli objasnit, že jste si vědomi genderové a sexuální rozmanitosti a máte rádi lidi a přijímáte je bez ohledu na to, jak se identifikují nebo vyjadřují. Na tomto hodnotovém systému záleží víc než na tom, abychom uměli znát a naučit všechna fakta.

Neodkládejte rozhovory na dobu dospívání

Pokud jde o rozhovory o sexu, genderové identitě a sexuální orientaci, nikdy není pozdě s nimi začít. Vezměte si, že ve třech letech už většina dětí zná své pohlaví. A i když pochopení sexuality přichází později, neznamená to, že byste měli s diskusí o těchto tématech otálet. Děti v opravdu nízkém věku mohou chápat rozmanitost rodinných struktur.

Hledejte přirozené možnosti konverzace

Otázky a postřehy vašeho dítěte často poskytnou příležitost k rozhovoru o pohlaví a sexualitě. Vaše předškolní dítě může například poukázat na to, že homosexuální rodina je jiná než ta vaše. Starší děti mohou mluvit o kamarádovi, jehož genderová identita je jiná než jejich vlastní. Děti všech věkových kategorií mohou vyslovovat výroky týkající se pohlaví (např. „jen holky mají rády princezny“).

V reakcích buďte upřímní a přiměření věku. Předškolním dětem dávejte jednoduché a konkrétní odpovědi a starší děti povzbuzujte, aby se podělily o své vlastní myšlenky a pohled na věc. A upozorněte, že u dospívajících může pomoci klást otázky. I když neodpoví hned, pochopí, že jste otevření rozhovoru.

Pokud se momenty učení a otázky neobjeví samy od sebe, povzbuďte je prostřednictvím kultury. Společné sledování televize nebo čtení knih vhodných pro věk LGBTQ+ může zahájit konverzaci a dát rodičům příležitost sdílet své hodnoty. Existují knihy a televizní pořady pro děti všech věkových kategorií, které ukazují rozmanité zastoupení sexuálních identit. Považujte je za svůj vstupní bod.

Nebojte se uvést věci na pravou míru

Zbavte se představy jednorázového velkého rozhovoru o všech otázkách týkajících se pohlaví a sexuální identity. Nemusí to být nutně tak, že si sednete s pětiletým dítětem a promluvíte si o tom, jaké všechny typy sexuality existují. Místo toho to berte jako průběžnou diskusi, kterou vedete a která se může s věkem dítěte vyvíjet a prohlubovat. To může pomoci snížit váš pocit naléhavosti nebo stresu.

Projevujte bezpodmínečnou lásku i když dítě přemýšlí o své pohlavní identitě

Dejte jasně najevo, že váš hodnotový systém je v souladu s inkluzivním, potvrzujícím přístupem. Jinými slovy: Ukažte, že vaše láska k dítěti je velká a bezpodmínečná. Žijte podle svých hodnot, buďte akceptující, vytýkejte nenávistné výrazy, vyhýbejte se genderovým frázím a stereotypním posměškům.

Rozhovor s dětmi, které se přiznaly k jiné sexuální orientaci

Pro děti může být nepříjemné být středem konverzace. Kladení otevřených otázek a pozitivní rozhovory o rozmanitosti ukazují, že dítě přijímáte, aniž byste na něj upírali nepříjemný pohled, když se svěřuje se svou sexuální orientací nebo genderovou identitou.

  • Vyjádřete svou lásku: Vyjadřujte lásku, náklonnost a podporu. Zjištění odlišné sexuální identity může být pro děti děsivé, takže vyjadřujte lásku, náklonnost a podporu.
  • Používejte vhodný jazyk a zájmena: Respektujte pohlavní identitu, které si vaše dítě zvolilo. Stejně tak jim dovolte nosit oblečení, které podporuje jejich genderovou identitu.
  • Buďte vstřícní: Pozvěte LGBTQ+ přátele svého dítěte k vám domů a udělejte z toho bezpečný a přívětivý prostor.
  • Zapojte se do vítajících komunit: Ujistěte se, že všechny organizace a instituce, se kterými vaše dítě přichází do styku – škola, lékaři, tábor, sportovní, náboženské organizace atd. vítají jak vaše dítě konkrétně, tak LGBTQ+ lidi obecně, stejně jako lidi s různými genderovými identitami.
  • Vytvářejte kontakty: Pomozte svému dítěti seznámit se s dalšími lidmi z komunity LGBTQ+.

Zdroj: nymetroparents.com