Chvíle před smrtí Alžběty II. Kdo byl královně poslední hodiny nejbližší?

Přidat na Seznam.cz

Nová královská biografie odhalila příběh posledních rozhovorů královny s jejími nejbližšími jen několik dní před její smrtí a vrhá světlo na rozhovory, které královna vedla v posledních dnech s některými z jejích nejbližších, kde byla údajně ve „fantastické formě“.

Alžběta II. byla jediným monarchou, kterého většina národa znala před svou smrtí 8. září tohoto roku. Ve dnech, které předcházely její smrti, byla popisována jako ve ‚fantastické formě‘, i když se o ní říkalo, že přijala blízkost smrti.

Reverend doktor Iain Greenshields s královnou strávil poslední víkend, v sobotu večer s ní povečeřel, v neděli ráno měl v kostele kázání a ten den také společně obědvali. Na Mailonline se píše, že vedle diskusí o královnině dětství, jejích koních, církevních záležitostech a válce na Ukrajině byl doktor Greenshields ohromen tím, jak dobře se Jejímu Veličenstvu daří.

O několik dní později, v úterý 6. září, promluvila se svým oblíbeným trenérem koní, Clivem Coxem, a také přivítala novou premiérku Británie ve své rezidenci. Bývalý premiér Boris Johnson uvedl, že nemohla být laskavější, „sympatičtější nebo osobně povzbudivější“, když předával vládu Liz Trussové – která ji krátce na to předala Rishi Sunakovi, doplňuje britský Sun.

Středa 7. září nebyla pro královskou rodinu nikterak neobvyklá, jelikož noviny přinesly snímky 96leté panovnice, která vypadala křehce, ale během setkání s politiky se usmívala. I přesto se začaly šířit zvěsti o královnině zdraví. A ta příštího dne zemřela, obklopena některými ze svých blízkých.

V den její smrti ve 12:32 vydal Buckinghamský palác prohlášení, že lékaři mají obavy o zdraví královny Alžběty. Dávno před tímto prohlášením, v 6:48, odletěl královnin vrtulník, aby vyzvedl prince Charlese z Dumfries House, kde trávil noc. Camilla strávila noc v Birkhallu na Balmoral Estate a připojila se později. Princezna Anne už byla po královnině boku a zůstala tam až do konce, zatímco Andrew a Edward, jeho žena Sophie a William a Harry byli prý na cestě.

K Balmoralu bohužel dorazili až v 17:06, poté, co královna zemřela. Ale odhodlání a smysl pro povinnost, se kterými žila své poslední dny, jen odrážely, jak strávila svůj život, a zejména dobu od úmrtí jejího manžela Prince Phillipa, se kterým byla 73 let.

Zdroj: MailOnline, The Sun, Today