Dělá tyto věci váš nový partner? Pak se raději mějte na pozoru!

Přidat na Seznam.cz

Začali jste chodit s někým novým a začíná to vypadat vážně? Pak jste určitě nadšení. I když jste možná připraveni vrhnout se do toho po hlavě, věnujte pozornost chování, které není vyloženě na překážku, ale z nějakého důvodu vás může nutit pochybovat.

Dlouhodobý vztah ještě neměl

Pokud se jedná o první vážný vztah vašeho partnera, je přirozené, že jste obezřetní. V některých případech může absence dlouhodobého vztahu v jejich historii znamenat, že nejsou skvělými partnery, mají problémy se závazky nebo mají nerealistické standardy či očekávání ohledně vztahů.

Pozorovat, jak jejich nedostatek zkušeností ovlivňuje vás a váš vztah, je moudré, ale nemusí to nutně znamenat, že to nebude fungovat. Ne každý je vnitřně motivován k dlouhodobému vztahu v prvních letech života. U mnoha lidí se to změní, když jsou starší a zralejší. Takže to, že ještě neměli dlouhodobý vztah, neznamená, že ho nemohou mít nebo že ho mít nebudou.

Má vztah s bývalou partnerkou

Zjištění, že váš partner je stále v kontaktu se svou bývalou partnerkou, vás může zpočátku vyděsit, ale nemusí to být nutně špatně. Přátelství s bývalým partnerem může být známkou toho, že se jedná o zralého člověka, který je schopen rozpoznat, že jeho bývalý partner je dobrý člověk, který se k němu jen nehodil. Často je to známkou skutečného uzavření vztahu do té míry, že v něm vůbec nezůstaly žádné romantické nebo spouštěcí pocity. 

Udržování kontaktu s bývalým partnerem však může být také známkou toho, že má špatné hranice nebo že má s bývalým partnerem nevyřízené účty. Radíme zkoumat zvědavě. Zeptejte se partnera na rozchod a na to, proč chce udržovat spojení. Pokud se váš partner začne při odpovědích na tyto otázky bránit, nejspíš bude něco špatně a měli byste zvážit, kam tento vztah vede.

Rozčiluje jej kritika

Vnímavost k nepříjemným rozhovorům je známkou emočně inteligentního partnera. Dávejte si pozor na to, jak váš partner zvládá kritiku. Zdá se, že je váš partner otevřený vyslechnout si vaši konstruktivní zpětnou vazbu, nebo reaguje defenzivně a možná se dokonce z ublíženosti mstí? Pokud ano, je to rozhodně důvod, proč se mít v tomto vztahu na pozoru.

Chcete být s partnerem, který se snaží pochopit a vcítit do vašich pocitů, na rozdíl od toho, aby se bránil nebo urážel.

Je pro něj těžké říct vám, co cítí

Komunikace, zejména v emočně vypjatých situacích, je pro zdravé partnerství nezbytnou dovedností. Může to být známkou toho, že jsou citově nedostupní, ale také to může být známkou toho, že se snaží na věci pomalu nebo že potřebují více času, aby vám mohli svěřit svou zranitelnost.

Pokud máte pocit, že jsou příliš uzavření, podělte se s nimi o to, že byste se rádi dozvěděli více o jejich vnitřním světě. Pokládejte otázky, abyste jim usnadnili sdílení. Zajímejte se o to, proč o emocích nemluví, a pokuste se vytvořit bezpečný, neodsuzující prostor, abyste je mohli vytáhnout ven.