Deprese: Jsou na tom ženy lépe než muži?

Přidat na Seznam.cz

Existuje několik viditelných a neviditelných rozdílů mezi muži a ženami. Nicméně muži i ženy mají něco společné: muži i ženy musí během svého života bojovat s pocity smutku, beznaděje a méněcennosti. Obě pohlaví bojují s depresí! Problematiku podrobně rozebírá portál Healthline.

Deprese nedělá rozdíly

Deprese je duševní porucha, která způsobuje pocity smutku a méněcennosti v milionech lidí po celém světě. Mnoho z nich musí také bojovat s častými sebevražednými myšlenkami a vnitřního napětí. Po mnoho let, deprese byla známa jako nemoc, která postihuje hlavně ženy. Ti, kteří jsou chráněni před depresí, jsou údajně imunní kvůli své schopnosti minimalizovat její příznaky. Přesto nejsou zcela osvobozeni od depresivních pocitů!

Rizikový stupeň

U dívek a chlapců ve věku do třinácti let, predispozice mít depresivní stavy jsou stejné. V průběhu času však existují značné rozdíly mezi ženami a muži. Ženy s větší pravděpodobností změní svou náladu spolu s rostoucím věkem, proto jsou mnohokrát vystaveny nepříjemným a silným depresivním stavům. Příčinou častějších depresí u žen jsou extrémní hormonální reakce, které se vyskytují během těhotenství, po něm a také během menopauzy. Naopak, muži nejsou vystaveni tak významným hormonálním změnám a jsou alespoň částečně osvobozeni od deprese.

Vyvolávač deprese

V životě každého člověka se stávají nejrozmanitějšími zvraty. Jsou to často změny k lepšímu, ale někdy je člověk nucen bojovat i s větrnými mlýny. V situacích, jako je finanční krize, manželské problémy, vážné zdravotní problémy nebo ztráta milovaného člověka, se může stát, že člověk neví, jak jít dál. A v takových případech jsou depresivní stavy vyvážené jak u mužů, tak u žen.

Deprese a diagnóza

Aby byl muž nebo žena formálně diagnostikován s depresí, musí zažít depresivní náladu nebo musí trpět neschopností cítit potěšení po dobu nejméně dvou týdnů. Kromě toho musí také splňovat následujících pět příznaků: projevují se buď nespavostí, nebo naopak vysokou ospalostí, významnou změnou hmotnosti, vyčerpáním, pocity méněcennosti a zbytečnými, sebevražednými myšlenkami a problémy s koncentrací.

Jak bojujeme s depresí?

Existuje nesčetné množství léků na předpis k léčbě deprese. Léčba antidepresivy je však obvykle podporována také terapeutickými sezeními s psychologem. Několik studií také potvrdilo, že fyzické cvičení může zmírnit některé příznaky deprese, díky zvýšené hladině endorfinů. Díky endorfinu se člověk cítí lépe a šťastnější, a proto se doporučuje fyzické cvičení ve všech formách deprese. Proto, pokud máte pocit, že jste v depresi, vyberte si nejideálnější kombinaci v boji proti sebemenším myšlenkám: trochu fyzického pohybu a posezení s kávou s přáteli!

Zdroj: Healthline.com