Jak povzbudit dítě ke čtení?

Přidat na Seznam.cz

Čtení rozšiřuje slovní zásobu, podporuje učení psát a mluvit, rozvíjí představivost. Jak povzbudit dítě ke čtení? Zde je několik osvědčených tipů.

Naučit se číst vyžaduje trpělivost a čas. Děti se bohužel často velmi rychle odradí nebo znudí. Jak tedy povzbudit dítě ke čtení a vzbudit v něm vášeň pro čtení? Číst nemusí být namáhavé a nemusí být spojováno s nezájmem dítěte. Vše, co potřebujete, je správný přístup a trocha trpělivosti. Dodržováním níže uvedených rad povzbudíte vaše dítě, aby si zvyklo na knihy, což může v budoucnu, vést k lásce ke čtení. Pamatujte však, že děti jsou skvělými pozorovateli, pokud uvidí vaši vášeň pro knihy, dospějí k přesvědčení, že kniha je ideální formou zábavy.

Můžeme jít dobrým příkladem – děti rádi napodobují dospělé. Pokud vášnivě čtete, nemělo by mít vaše dítě problémy s dychtivým sáhnutím po čtení. Když vidí, že okamžik s knihou je pro rodiče něčím příjemným, chce také trávit čas stejným způsobem.

Společným čtením – čtení pro dítě od útlého věku je velmi důležité jak pro vývoj, tak pro rozvoj vhodných vzorců chování. Večerní čtení pohádek ho nejen seznamuje s knihou, ale také stimuluje vývoj mozku a emocionální sféry a vytváří pouto s rodičem. Když je dítě o něco větší, udělejte si čas na společné čtení – ať je to například 20 minut denně, během nichž každý z členů domácnosti sáhne po své oblíbené knize. Pokud vaše dítě teprve začíná s písmeny, nechte ho „číst“ samo. Bude to pro něj nepochybně spousta zábavy a perfektní příležitost naučit se číst a rozvíjet představivost. Nechte dítě vytvářet vlastní příběhy na základě obrázků v knize – díky tomu bude čtení identifikováno se zajímavou, kreativní hrou.

Dejte mu na výběr – chcete-li své dítě povzbudit ke čtení, nechte ho, ať si samo zvolí knihu, která samozřejmě odpovídá věku a schopnostem malého čtenáře. Pokud však odmítá klasické knihy, navrhněte dětské časopisy nebo komiksy, které lze dodatečně shromáždit k rozvoji vášně. Můžete jej vzít do knihovny nebo knihkupectví, kde mají svou vlastní atmosféru a jsou často vybaveny dětskými koutky. Vezměte své dítě na místo, kde se může volně sbližovat s knihami, nechte ho vidět barevné obálky a vyberte si něco i pro sebe.

Naučit se číst nemusí být namáhavé a nemusí být spojováno s nezájmem dítěte. Vše, co potřebujete, je správný přístup a trocha trpělivosti. Dodržováním výše uvedených rad, povzbudíte vaše dítě, aby si zvyklo na knihy, což může v budoucnu vést k lásce ke čtení.

Pamatujte si, že děti jsou skvělými pozorovateli, pokud uvidí vaši vášeň pro knihy, dospějí k přesvědčení, že kniha je ideální formou zábavy, která navíc rozšiřuje znalosti a rozvíjí představivost.