Jak začít znovu randit po rozpadu dlouhodobého vztahu

Přidat na Seznam.cz

Ukončení dlouhodobého vztahu bývá obvykle náročné a smutné, ať už jste rozchod zavinili vy, nebo ne. Na bývalého partnera nezapomenete ze dne na den, zejména pokud jste spolu žili, ale můžete podniknout kroky, abyste se s rozchodem vyrovnali a začali znovu randit. Rady přinesl server Newsweek.

Pamatujte, že schůzky nemusí vést ke vztahu a je zcela přijatelné jen se tak nezávazně bavit, pokud všichni vědí, jaká je situace. Níže psychologové nabízejí své rady, jak se zotavit z rozchodu a připravit se na opětovný vstup na seznamovací scénu.

Získejte nadhled

Psycholog Greg Kushnick myslí, že byste si měli promluvit s lidmi ve svém životě, kteří vám mohou pomoci získat nadhled nad vaším předchozím vztahem. Měli byste se pokusit pochopit, co se pokazilo, které chování vašeho partnera se vám nelíbilo a které vaše vlastní chování bylo nevhodné.

„Snažte se pochopit, jaká dynamika vztahu vám vyhovovala a čeho byste se chtěli u svého budoucího partnera vyvarovat,“ řekl. Přátelé a další blízcí vám mohou pomoci s vašimi slepými místy.

Pokud to neuděláte, dodal Kushnick, budete pravděpodobně opakovat stejnou nezdravou dynamiku a váš další vztah skončí podobně.

Přátele kolem sebe po rozchodu potřebujete nejen kvůli jejich podpoře a postřehům, ale také proto, že vám mohou pomoci seznámit se s novými lidmi nebo se po letech mimo trh znovu seznámit se seznamovací scénou.

Pokud vaši přátelé nejsou poblíž, třeba proto, že jste se po rozchodu přestěhovali, hledejte podobně smýšlející lidi v komunitách, které mají stejné zájmy jako vy.

Chloe Carmichaelová, psycholožka a autorka knihy 10 přikázání randění doktorky Chloe, doporučuje vyhledávat na internetu společenské akce ve vašem okolí. Můžete se také poohlédnout po večerních kurzech, společenských klubech, kurzech v posilovně – po čemkoli, co rádi děláte, pokud se skutečně snažíte navázat kontakt s novými lidmi.

Udržujte také kontakt se starými přáteli, radí Carmichaelová, i kdyby to mělo být prostřednictvím Zoomu nebo telefonních hovorů. „Třeba si naplánujte v deset hodin dopoledne procházku a rozhovor s kamarádem, kde budete mít na uších sluchátka. Budete na procházce, budete prozkoumávat své nové město, ale na telefonu s vámi bude kamarád a vy mu můžete jen tak vyprávět o tom, co vidíte, jak se cítíte, a ptát se, co se děje i v jejich životě,“ uvedla.

Poznejte své hodnoty

Než se pustíte do dalšího vztahu, měli byste si určit, na čem vám skutečně záleží.

Kushnick říká: „Víte, co je pro vás důležité? „Poznejte své hodnoty na jiné úrovni. Začněte hodnotami, které jsou pro vás u partnera nejdůležitější. Jaké lekce jste si odnesli z posledního vztahu? Jakou zášť chováte vůči svému poslednímu partnerovi? Za co můžete převzít zodpovědnost s ohledem na ty části vašeho posledního vztahu, které nefungovaly?“

S tímto procesem vám opět mohou pomoci přátelé. Carmichaelová řekla: „Někdy může neochota znovu začít pramenit z vědomí, že před dalším randěním je třeba udělat důležitou práci, proto může být užitečné číst knihy o vztazích, mluvit s přáteli – nebo s terapeuty.“

Zkuste něco nového

Podle Carmichaelové jsou při zotavování užitečné nové zkušenosti, ať už jde o cestování do země, kterou jste nikdy předtím nenavštívili, přihlášení se na kurz salsy nebo prostě jen o to, jít na večeři do jiné části města.

Jednou z věcí, které se mohou ve vztahu stát, je, že se daná osoba může stát zdrojem našeho vzrušení nebo určitého růstu. Takže si musíme připomínat, že na světě jsou i jiné zážitky, jiní lidé – prostě opravdu pěstovat pocit novosti.

Změna prostředí je také užitečná, protože mnoho známých míst vám bude připomínat vašeho bývalého. „Mnoho fyzických prostor vašeho života se téměř stává tím, čemu psychologové říkají ‚environmentální signály‘, které vám umožní si na tuto osobu vzpomenout,“ řekla Carmichaelová.

Vytvářejte seznamovací profily

Založení profilů v seznamovacích aplikacích vám může pomoci cítit se jinak než ostatní lidé – a nemusíte hned začít swipovat.

„Možná si vás váš bývalý nikdy moc nevšímal a nikdy vás nepochválil, a najednou jste venku s novými lidmi, kteří vám říkají: ‚Páni, dneska ti to sluší,'“ řekla Carmichaelová. Tyto zkušenosti vám pomohou uvědomit si výhody posunu vpřed a dají vám důvod k nadšení.

Dokonce i samotné psaní profilů – třeba s pomocí přátel – „může být pro některé lidi stimulující v dobrém slova smyslu,“ dodala. „A pak, až budete připraveni, můžete přepnout vypínač a aktivovat je.“

Rande „lehčím“ způsobem

Carmichaelová také doporučila záměrně randit spíše lehčím způsobem než způsobem zaměřeným na vztah, pokud se necítíte připraveni skočit do toho oběma nohama.

Odrazový vztah není dobrý nápad. „Naznačuje, že se s někým pouštíte do hlubšího vztahu, a ve skutečnosti jde jen o to, abyste zakryli bolest a ztrátu z předchozího vztahu, což zní spíš, jako byste se vyhýbali řešení věcí, které potřebujete řešit.“

Nějaké nezávazné odskočení si k zábavě a novým zkušenostem s různými lidmi však může být přesně to, co potřebujete.

„Udržujte věci trochu lehčí, jen abyste si připomněli, že existují i jiní lidé, a abyste zjistili, jaké to je být venku s jinými lidmi,“ řekla.

Pokud se něco vyvine, pak je to v pořádku. Někdy si lidé po tom, co je někdo opustil, překvapivě rychle našli dobrý pevný vztah.

Kushnick dodal, že je třeba řídit svá očekávání, když se vrátíte ven. „Znovu se seznamte s tím, jaké to je být otevřený a zranitelný v kontextu randění,“ řekla. Mějte na paměti, že po rozchodu „máte být citliví, nostalgičtí a ostražití, když začnete znovu randit“.

Zdroj: Newsweek.com