Menstruační kalíšek: Zdravější a udržitelnější řešení menstruace
Udržitelné menstruační výrobky pomáhají výrazně snižovat množství odpadu, protože tampon se může v oceánu rozkládat až 25 let a způsobovat značné škody na životním prostředí, píše magazín Financial Express.
Menstruace je přirozený anatomický proces. Polovina této Země krvácí, krvácela nebo bude krvácet každý měsíc po dobu přibližně jednoho týdne. Žena menstruuje téměř čtyři desetiletí svého života a za celý svůj menstruační život použije 9 000-16 000 vložek. Každá vložka obsahuje polymery odpovídající 4 plastovým sáčkům a její rozklad trvá 600-800 let. To nezní jako způsob, jak bychom my, ženy měly každý měsíc řešit svou menstruaci.
Pokud jste žena, které záleží na zdraví svém i zdraví planety, i vám bude tento zázrak připadat jako jeden z nejlepších vynálezů, který kdy vznikl. Menstruační kalíšek.
Jak vznikl menstruační kalíšek?
První kalíšky se vyráběly již od 30. let 20. století z gumy a později z latexové pryže. Silikonový kalíšek, který známe dnes, vznikl až v roce 2001. Cílem bylo poskytnout odolné, trvalé a dlouhodobé řešení menstruace – nabídnout osvobození od neustálého vyměňování, opětovného nasazování, likvidace, vyrážek, vysedávání na pláži nebo nepohodlí při sportu. Tento seznam nevýhod by nejspíše neměl konce.
Lze se jen domnívat, že kalíšek by poprvé vynalezen během světových válek jako náhrada za chybějící zásoby vložek a tamponů. Pandemie byla další vzácnou událostí, kdy se menstruační kalíšek představil jako hrdina v rámci menstruace bez vyrážek, odpadu a peněz.

Menstruace a udržitelnost
Udržitelné menstruační výrobky pomáhají snižovat množství odpadu, protože tampon se může v oceánu rozkládat až 25 let a způsobovat značné škody na životním prostředí. Vzhledem k tomu, že menstruační kalíšek je na opakované použití, jeho používání výrazně snižuje množství odpadu vznikajícího při menstruačních cyklech, protože odpadá každodenní odpad a snižuje se i množství vyhozených obalů. Vzhledem k tomu, že kalíšek vydrží až 10 let, tvoří odpad vzniklý po použití menstruačního kalíšku jen malý zlomek odpadu vyprodukovaného vložkami nebo tampony.
Při používání menstruačního kalíšku vznikne pouze 0,4 procenta plastového odpadu ve srovnání s použitím 12 vložek každou menstruaci.
Menstruační kalíšky jsou vyráběny ze zdravotně nezávadného silikonu a vybrat lze z několika velikostí i tvarů. Menstruační kalíšky nejsou oproti tamponům či vložkám napuštěny chemickými bělidly. Vybírat lze z velikostí dle síly menstruace nebo například dle šířky pochvy.
Menstruační kalíšky jsou zajisté zdravější variantou pro ženské tělo a jde o jeho hlavní výhodu. Hned v závěsu je ovšem fakt, že díky opakovatelnému použití kalíšku ušetříte nemalé množství peněz. Počáteční investice se pohybuje okolo 500 Kč. Životnost kalíšků se pohybuje většinou od 5 do 10 let. Tím pádem jde o úsporu finanční i ekologickou.
Jak kalíšek funguje?
Jde pravděpodobně o největší strach, který kalíšek vyvolává. Nejde ale o jadernou fyziku. Jde jen o cvik a trénink. Ideální pozicí je podřep ve sprše nebo ve vaně. Teplá voda vám pomůže ke správnému uvolnění a zároveň vytvoří větší komfort. Nebudete muset mít obavy o znečištění čehokoliv kolem vás.
Způsobů, jak kalíšek stočit před vložením je několik. Doporučujeme se inspirovat videi, kterých je na internetu nepřeberné množství.
Je potřeba najít si svůj vlastní způsob, který vám bude nejvíce vyhovovat. Kalíšek funguje na bázi podtlaku, který je potřeba vytvořit. Při vytažení je tedy potřeba kalíšek uvolnit a povolit jím právě zmíněný podtlak. Je možné, že s tímto procesem budete mít ze začátku problémy, ale jde pouze o cvik. Kalíšek se ve vás nikdy nemůže ztratit. Zejména po noci, kdy je tělo nejvíce uvolněné, se může kalíšek zatoulat dál, než kam dosáhnete. Pokud se toto stane, je ideální nejprve projít celou svou běžnou rutinou od čištění zubů až po snídani. Kalíšek tak lehce sesedne sám a vy ho tak dokážete lépe vytáhnout a znovu aplikovat. Dalším tipem pro snadnější vytažení je posilování pánevního dna, které vám také pomůže se snadnějším vyjmutím.

Menstruační kalíšek byste měla vyvařit před začátkem a na konci menstruace, případně můžete vlastnit dva, které budete střídat během každé aplikace. Kalíšek byste v sobě neměla mít déle než 12 hodin. Pokud máte středně silnou menstruaci, naprosto stačí kalíšek vyměňovat ráno po probuzení a večer před spaním.
Zdroj: redakce, YouTube, Financial Express