Mít partnera má své výhody, většina lidí se ale do vztahů nehrne. Proč?

Přidat na Seznam.cz

Být ve zvtahu má mnoho výhod, ale samozřejmě ne vždy. Proč se ale většina lidí do vztahu nijak nehrne, a raději dává přednost nezávazným známostem? Známe odpověď!

Ne každý chce vztah

Podle studie to vypadá, že trvalý vztah chce jen necelá polovina lidí. Konkrétně 46 % dotazovaných řeklo, že chtějí stabilní vztah či manželství. 29 % lidí se nedokázalo rozhodnout, a 25 % řeklo, že chtějí být a zůstat svobodní. Zajímavé ale je, že z počtu svobodných, kteří chtějí zůstat svobodní, je 46 % těch, kteří si prošli manželstvím, a na základě toho se rozhodli pro svobodný život.

Ženy jsou větší samotáři

Jiná studie pak prokázala, že ženy jsou vlastně větší samotáři než muži. Ukázalo se totiž, že až 61 % svobodných žen je se svým stavem spokojeno, u mužů to bylo jen 49 %. Z toho 75 % žen se ani nepokoušelo za uplynulý rok navázat vztah, zato 35 % mužů ano. To znamená, že ženy jsou více samotářské a ani se o vztahy nepokoušejí. To potvrzuje i fakt, že 32 % žen ve věku 45 až 65 let si samotářský život užívá, u mužů je to jen 19 %.

Zadaný nebo single?

Obojí má své pro i proti. Experti poukazují například na to, že každý jedinec prožívá tento stav jinak. Někteří nezadaní dokáží proplakat hodiny, trápit se, a obzvláště po těžkém rozchodu mohou dojít i k psychickým problémům. Jiní jsou ale šťastní, užívají si svobodu i prostor a nechtějí se vázat. Totéž ovšem platí i u zadaných. Zatímco někteří mají „růžové brýle“ celý život, jejich partner může na vztah koukat zcela odlišně. Následné hádky o výchově, domácnosti nebo i malichernostech pak potrápí každého, ačkoliv večer se stačí k někomu přitulit a svět je zase v pořádku.

A co vy? Dáváte přednost dlouhodobým vztahům? Nebo jste raději single?

zdroj: psychologytoday, rafinery29, buzzfeednews