Neuvěřitelné svatební zvyky. Podívejte se, jak se slaví svatby ve světě

Přidat na Seznam.cz

Svatba je kouzelný okamžik spojení dvou zamilovaných lidí. Má navíc dlouhou tradici a tak se pojí s mnoha zvyky. Kradení nevěsty, hra na otázky s botami, házení kytice, krájení dortu, to je pár zvyků, které se dodržují na svatbách u nás. Každá země má však své vlastní zvyky, které představil server Starsinsider.

Mnoho svatebčanů už dnes chce svatby po svém a proto od některých starých zvyků upouští. Inspiraci hledají napříč světem. Pokud i vy v brzké době plánujete svatbu, můžete pro zvyky hledat inspiraci v jiných zemích, které zde představíme. A možná vás to ujistí, že ty České jsou nejlepší, či si svatbu uděláte úplně po svém. Nejdůležitější je přece jen, aby svatba vyhovovala hlavně novomanželům, je to přece jen jejich den.

Wales: myrta v kytici

Velšská svatební kytice obsahuje myrtu, která symbolizuje lásku, a nevěsta dává její kousek každé ze svých družiček. Věří se, že pokud družička zasadí řízek myrty a ten vykvete, stane se příští nevěstou.

Indie: joota chupai

V den svatby při rituálu zvaném joota chupai ukradnou nevěstiny sestry a sestřenice ženichovi boty a za jejich vrácení požadují výkupné.

Itálie: svatba pouze v určité dny a měsíce

Itálie je pověrčivý národ, pokud jde o svatební obřady. Vyhýbají se svatbě v úterý, které je zasvěceno bohu války, nebo v pátek, který je považován za den stvoření zlých duchů. Vyhýbají se také květnu a srpnu, stejně jako adventu a půstu.

Německo: řezání kmene

Po svatbě se v Německu párům předává velké poleno a pila. Věří se, že společným řezáním klády budou schopni překonat těžké překážky.

Mexiko: svatební laso

Během obřadu, kdy si snoubenci vyměňují sliby, se jim kolem ramen přehodí lazo neboli laso z růžencových korálků ve tvaru nekonečného obrazce. Představuje jejich svazek.

Čína: svatební hry na dveřích

Ráno v den svatby čínské družičky podrobují ženicha řadě úkolů, kterým se říká „hry na svatební dveře“. To má dokázat, že je hoden nevěsty. A poté musí dívky vyplatit obálkami plnými peněz.

Španělsko: přestřižení kravaty

Na některých španělských svatbách vezmou ženichovi přátelé nůžky a rozstříhají mu kravatu, jejíž kousky pak prodávají hostům, aby získali peníze pro novomanžele.

Peru: tahání dortu

Na peruánských svatbách se dort obvykle sestavuje ze stuh připevněných k přívěskům, z nichž jeden je falešný snubní prsten. Poté se všechny svobodné ženy účastní „tahání dortu“ tím, že uchopí stuhu. Věří se, že ta, která zatáhne za falešný prsten, bude další vdanou ženou.

Rusko: karavana

Novomanželé v Rusku si na svatbě dávají sladký chléb zvaný karavaj, který je zdobený pšenicí symbolizující prosperitu a propletenými kruhy pro věrnost.

Arménie: chléb na vyvážení

Aby od sebe novomanželé odháněli zlé duchy, vyvažují si tradičně na ramenou placatý chléb. Před zahájením vlastní oslavy pak pojídají lžíce medu, který symbolizuje štěstí.

Filipíny: vypouštění bílých holubic

Na Filipínách vypouštějí nevěsty a ženichové po uzavření manželství do vzduchu pár bílých holubic. Ptáci prý představují harmonický společný život.

Fidži: darování velrybího zubu

Když na Fidži muž žádá otce ženy o její ruku, musí svému, doufejme, budoucímu tchánovi darovat velrybí zub.

Japonsko: sdílení saké

Tato stará japonská tradice spočívá v tom, že se nevěsta, ženich a jejich rodiče společně napijí saké ze tří stejných pohárů. Symbolizuje to spojení obou rodin.

Turecko: vyvěšování vlajek

V den svatby zapíchnou přátelé ženicha do země u jeho domu tureckou vlajku. Někdy se na ni pokládají předměty jako ovoce, zelenina, a dokonce i zrcadla, což znamená, že svatba začala.

Jižní Korea: Mlácení ženicha rybou

Při obřadu falaka v Jižní Koreji přátelé a rodina ženicha drží při zemi a tlučou ho klackem nebo sušenou rybou do spodních částí nohou. Současně mu kladou všetečné otázky. Věří se, že to pomáhá posílit jeho paměť a chodidla.

Řecko: holení ženicha

V den svatby se svědek řeckého ženicha stává jeho holičem a holí ho. Poté, co je čerstvě oholen, ho tchyně nakrmí medem a mandlemi.

Libanon: hudba a tanec před obřadem

V Libanonu je svatební oslava před obřadem známá jako zaffe a vyznačuje se spoustou hudby a tance v domě ženicha i nevěsty. Nakonec všichni skončí v domě nevěsty, kde je pár při odchodu na obřad zasypán požehnáním.

Nizozemsko: strom přání

Nizozemci místo knih hostů volí strom přání, na který hosté píší malé vzkazy s přáními a zavěšují je na větev stromu nebo na malý stromek v květináči.

Keňa: plivátko pro štěstí

Masajové v Keni považují plivnutí na někoho za projev úcty. Proto je tradicí, že otec nevěsty na ni plivne pro štěstí.

Venezuela: páry odcházejí před koncem hostiny

Ve Venezuele přináší novomanželům štěstí, když se vytratí před koncem oslavy, aniž by je někdo chytil. Považuje se to také za štěstí pro hosta, který je přistihne, že jsou pryč.

Rusko: svatební fotografie u Hrobu neznámého vojína

Páry v Moskvě často pořizují svatební fotografie u Hrobu neznámého vojína poblíž Kremlu jako projev úcty. Poté položí květiny.

Rumunsko: schovávání nevěsty

V Rumunsku před svatbou hosté společnými silami „unesou“ nevěstu na neznámé místo a požadují od ženicha výkupné, které obvykle představuje několik lahví alkoholu.

Guatemala: rozbití zvonu – V Guatemale se rozbíjí zvon.

Když novomanželé dorazí na svatební hostinu, je tradicí, že ženichova maminka rozbije bílý keramický zvon naplněný zrním, aby přinesl páru prosperitu.

Niger: velbloudí tanec

V západoafrické zemi Niger se na recepci v poušti tančí velbloudí tanec, který tančí skutečný velbloud obklopený hosty.

Irsko: během prvního tance zůstaňte jednou nohou na zemi.

V Irsku platí, že když nevěsta a ženich tančí první tanec, musí mít nevěsta po celou dobu alespoň jednu nohu na zemi. Irský folklór věří, že pokud tak neučiní, přijdou zlé víly a odnesou si ji.

Německo: polterabend

Německé páry tradičně uklízejí hromady porcelánového nádobí, které jejich hosté odhodili na zem, aby zahnali zlé duchy. Tento rituál, známý jako polterabend, je také učí, že při společné práci mohou čelit každé výzvě, která se jim postaví do cesty.

Indie: mehndi

Před svatbou je běžné, že indické ženy shromáždí své nejbližší přítelkyně a nechají si složitě pomalovat pleť mehndi, což je druh henny.

Mongolsko: kuřecí játra

Před stanovením termínu svatby musí mongolský pár nejprve zabít kuřecí mládě a rozříznout ho tak, že drží nůž u sebe, aby našel zdravá játra.

Japonsko: bílá játra tsunokakushi

Japonská nevěsta slavící šintoistický obřad má tradičně na sobě bílé kimono a kapuci zvanou tsunokakuši. Bílá barva představuje její panenské postavení a kapuce zakrývá „rohy žárlivosti“, které cítí vůči své tchyni.

Zdroj: Starinsider.com