Příručka nevěrného narcisty: Odhalení manipulativních taktik. U narcistů je méně pravděpodobné, že budou mít výčitky svědomí nebo pocit viny

Přidat na Seznam.cz

Pokud vás podvedl někdo s narcistickými rysy, možná vás zajímá, zda jsou narcisté náchylnější k nevěře. Odpověď zní: ano i ne. Podvádět sice může každý, ale u narcistů je méně pravděpodobné, že budou mít výčitky svědomí nebo pocit viny kvůli nedostatku soucitu a empatie.

Podle magazínu Psychology Today je šest vzorců chování, na které si musíme dávat pozor:

Dvojí standardy: Narcisté se často staví nad pravidla, která vnucují ostatním. Mohou od vás očekávat určité chování, zatímco sami se stejnými pravidly neřídí. Například vám mohou zakazovat flirtování, ale sami se do něj zapojují. Můžou také kontrolovat, jak se oblékáte, do jaké společnosti chodíte a za co utrácíte peníze.

Projekce: Narcisté promítají své negativní vlastnosti do svých partnerů. Pokud jsou vám nevěrní, mohou z nevěry obvinit vás, aby odvrátili pozornost od svých vlastních činů. Jejich kognitivní vzorce jim brání přiznat si své pochybení.

Manipulace neboli „gaslighting“: Když jsou narcisté přistiženi nebo jim hrozí odhalení, mohou se dopustit tzv. gaslightingu, aby od sebe odvrátili pozornost. Mohou se vás snažit přimět, abyste zpochybnili svůj zdravý rozum, a trvat na tom, že se mýlíte nebo si vymýšlíte.

Předstírané výčitky svědomí: Pokud už nemohou odvádět pozornost od svých obvinění nebo je zpochybňovat, mohou narcisté projevit „předstírané výčitky svědomí“. Tato lítost však často působí neupřímně nebo jako scénář. Jejich pokřivené myšlení je přesvědčuje, že dělají správnou věc.

Neuznávání emocí: Narcisté vám mohou dovolit, abyste se na chvíli rozrušili, ale rychle ztratí s vašimi pocity trpělivost. Pokud na jejich nevěru později upozorníte, mohou vás obvinit, že jste věci nenechali být, nebo na vás přenést vinu. Mohou dokonce vybuchnout a začít ubližovat druhým ve snaze přimět je, aby cítili takovou bolest, kterou prožívají oni.

Hra na oběť: Když všechno ostatní selže, narcisté se mohou vydávat za oběť. Zejména to platí, když stojí před třetí stranou, jako je terapeut, rodina, přátelé nebo dokonce soudce. Díky svému přesvědčení o vlastní realitě mohou působit věrohodněji, což dále podporuje efekt gaslightingu.

Podle magazínu Flowee může narcismus často pramenit ze špatných zkušeností v dětství. Tento člověk si vytvoří jakýsi obranný mechanismus, který ho chrání před traumatizujícími vzpomínkami. I když je to zřejmě pouze podvědomá reakce jeho mysli, pamatujme na to, že každý z nás si ve vztahu zaslouží upřímnost a respekt. Proto je důležité tyto znaky včas rozpoznat, abychom se mohli před manipulací úspěšně chránit.

Zdroj: Psychology Today, Flowee