Proč je platonická láska tak důležitá, a proč jí potřebujeme

Přidat na Seznam.cz

O platonické lásce slýcháme málo, ale v našem životě hraje důležitou roli. Víte, co to je a co pro vás může udělat? Možná je čas změnit vše, co jste si mysleli, že víte o vztazích.

Co je platonická láska?

Platonická láska je zvláštní emocionální a duchovní vztah mezi dvěma lidmi, kteří se navzájem milují a obdivují kvůli společným zájmům a jsou duchovně spojeni. Tento druh vztahu nezahrnuje sex. Je to druh lásky, kdy samotná láska je mnohem více než fyzická přitažlivost.
Víceméně se tento pojem používá k vyjádření velmi silného přátelství a na pohlaví nehledí. Tato láska je totiž tak silná, že překoná čas, dálku nebo sexuální orientaci.
V platonické lásce obě strany pociťují ohromnou vděčnost, náklonnost a zájem jeden o druhého. Tyto vztahy, se často budují z typických přátelství a postupem času přecházejí v hlubší a pevnější pouta. Jedinci, kteří říkají, že jsou v platonickém vztahu, často mluví o své intenzivní touze být jeden s druhým a o své jedinečné schopnosti zůstat emocionálně a mentálně propojeni navzdory životu v opačných oblastech zeměkoule nebo prostřednictvím dočasných odloučení.

Tento druh vztahu má nespočet výhod. Pojďme si vyjmenovat některé z nich

Komfort
Platonické přátelství plyne přirozeně. Obě strany jsou upřímné a otevřené všem názorům. Můžete být sami sebou, aniž byste se báli, že vás druhá strana bude odsuzovat. Cítíte se bezpečně, protože protějšek na vás nikdy nebude tlačit.

Jednoduchost
Můžete trávit hodiny a hodiny rozhovory. Toto se stává mnohem častěji než u romantických vztahů. Skutečný platonický přítel vás plně přijímá bez ohledu na to, kdo jste, což znamená, že nikdy nebudete nuceni nasadit si masku nebo být někým, kým nejste, když jste s nimi.

Intenzita
Platonická láska je daleko intenzivnější. V platonickém přátelství hraje nejdůležitější roli duchovní láska, kde je vzájemná přitažlivost ústředním bodem.

Žádný tlak
V tomto vztahu na vás nikdy nevyvíjí tlak, kdy se vdát, kdy mít děti nebo dokonce sex.

Žádné závazky
Sexuální vztahy přicházejí se spoustou nejistot. Posunutí vztahu správným tempem, tlak na intimitu a podezření z nevěry jsou jen některé z nich. V platonickém přátelství se ničeho takového ale nedočkáte. Pouto u tohoto typu přátelství se vyvíjí přirozeně a zcela svobodně. Nejdůležitější je, aby tu byl jeden pro druhého.

Zvýšený dopamin
Být milován a dávat lásku druhým zvyšuje hladinu dopaminu. Dopamin, také zvaný jako „hormon štěstí“, vám umožňuje cítit se dobře a být šťastní. A nejen to. Dostatek hygienu přispívá je správné spánkové hygieně, snižuje stres a deprese.

Někdo vidí vaše pravé já
Platonické přátelství potřebuje ke své existenci silné intelektuální a duchovní spojení. To znamená otevřít se způsobem, který by mnoho jiných lidí odsoudilo. Pokud někdo přijímá vše, co je na vás, a má vás stejně rád, jeho přátelství se stává bezpečným místem, kde můžete být jen sami sebou.