Psycholožka radí: To, díky čemuž je člověk nejšťastnější a zdravý, jsou lidské vztahy

Přidat na Seznam.cz

Pacienti s chronickými nemocemi se podle psycholožky nemusejí bát vztahů. „Každý člověk touží po lásce, touží po tom, aby byl šťastný. To, díky čemuž je nejšťastnější a zdravý, jsou lidské vztahy. Proto je třeba je budovat.

Pokud má pacient rodinu, měl by se podle slov odbornice o tento vztah starat, mít úctu, laskavost, toleranci a porozumění. Pacient musí pracovat i na svém sebevědomí, což mu má pomoci v tom, aby nebyl využíván či manipulován.

Podstata člověka
Podle klinické psycholožky je také důležité, aby se pacient naučil ukázat, co „dobré se v něm nachází“ a „potlačit to, co v něm pěkné není“. Stejně považuje za nutné, pokud se nemocný člověk nebojí definovat, co od života očekává a také umět si vybrat, co mu život nabízí. Pro toho partnera, který nás má skutečně rád, je cenná naše podstata, tedy to, jací jsme, a ne to, jak vypadáme.

Vždy, když se to zdá náročné, existuje pomoc. Odbornice radí obklopovat se společností i tehdy, když jsou některá onemocnění na první pohled patrné. Za podstatné také považuje to, aby pacient svou nemoc před svým partnerem neskrýval. Hledat ho chronicky nemocný člověk může stejně mezi zdravými lidmi, jakož i v různých pacientských organizacích, které organizují společné aktivity.

Všude kolem nás jsou lidé. Hodnota jednotlivce nespočívá v nemoci, ale v tom, jaký člověk je. Když to někdo odhalí, tak je to ten pravý člověk, který vidí, co má vidět.