Vaše kariéra neurčuje vaši identitu. Jaká je skutečná definice úspěchu?

Přidat na Seznam.cz

Představte si, že jste získali práci snů v precizní firmě se skvělým platovým ohodnocením. Někteří lide si ale prestiž firmy promítnou dokonce do vaší osobnosti. Ale kariéra přece neurčujte vaší identitu. A na to je dobré nezapomínat.

Protože mít precizní práci není váš jediný úspěch

Práce pro renomovanou společnost sice vypadá dobře ve vašem životopise, ale není to jediná věc, kterou byste měli považovat za úspěch. Úspěch lze málokdy měřit podle toho, zda má někdo práci nebo majetek. Skutečná definice úspěchu se odvíjí od schopnosti dělat něco, co vás opravdu baví, od schopnosti starat se o druhé, překonat své největší obavy nebo najít blažené štěstí. Definice úspěchu jednoho člověka může vypadat úplně jinak než definice někoho jiného. A to je naprosto v pořádku. Protože nakonec byste se vždy měli snažit být sami sebou a ne kopírovat to, co považujete za úspěch jen kvůli cestě někoho jiného.

Protože vaše pravdy a hodnoty jsou to jediné, čím byste se měli řídit

Nebylo by krásné nebýt posuzován na základě své profese? Když potkáme někoho nového, okamžitě chceme znát jeho jméno a vědět, čím se živí. Proč? Neexistuje jiný způsob, jak člověka definovat? Ano, je skvělé vědět, co je jeho vášní, ale neměli bychom se ho na to zeptat předem?
Vaši identitu by mělo definovat to, co milujete, o čem sníte, čeho si vážíte a koho si vážíte. Například vaše skutečné přátele a rodinu nezajímá, jakou máte práci nebo kolik vyděláváte. Jediné, co je zajímá, je vaše štěstí. Chovejte se k sobě tak, jak byste chtěli, aby se vaši přátelé chovali k vám, protože byste si měli vážit svého štěstí před jakoukoli prací, výplatní páskou nebo šéfem.

Protože většina zaměstnání je dočasný stav a může se kdykoli změnit

I když je známo, že život je plný nejistoty, většina z nás věří, že máme nad svými okolnostmi naprostou kontrolu. Dnes se můžete označit za tvrdě pracujícího architekta, ale za čtyři roky možná budete chtít být farmářem, který se živí dojením krav. Nikdy prostě nevíte, jakými zkušenostmi můžete projít a jak vás změní. Život je plný překvapení a je více věcí, které ovlivní váš život, než vaše kariéra.

Protože je to něco, co děláte, a ne něco, co jste

Ať už pracujete jako pokladní v obchodě nebo jako ilustrátor v reklamní společnosti, jsou to věci, které děláte. A tyto faktory nedefinují vaší osobnost. Existuje spousta způsobů, jak se identifikovat, zejména pokud svou práci nemilujete. Kromě své kariéry můžete být například známí také jako matka, milovník štěňat nebo nadšenec do videoher. Cokoli, co obdivujete nebo čemu přikládáte hodnotu, je součástí vás a vaší identity. Nakonec byste měli být známí pro věci, které rádi děláte a kterými jste, nikoli pro typ pozic, které jste zastávali.

Ostatní si vás nebudou pamatovat podle toho, jakou máte práci, ale podle toho, jak se díky vám cítí

Když o vás ostatní lidé mluví nebo na vás myslí, možná se jim vybaví myšlenka na vaši kariéru, ale vaše osobnost a charakter v nich budou rezonovat více. Kromě toho, že máte práci, jste na této zemi i z mnoha jiných důvodů. Možná jste předurčeni k tomu, abyste pomohli někomu jinému na jeho vlastní cestě nebo abyste změnili své město k lepšímu a inspirovali ostatní k témuž. Pokud se identifikujete pouze podle své kariéry, křivdíte si. Snažte se otevřít svůj svět a pomoci ostatním, aby udělali totéž. Čím více si uvědomíme, že jsme víc než jen naše zaměstnání, tím šťastnější můžeme být.