Víte, proč byste neměli zapomenout na předehru? Vědci vědí proč!

Přidat na Seznam.cz

Před fyzickou aktivitou je vždy důležité se zahřát. Pokud jste sportovci, rozumíte tomuto pojmu lépe než kdokoli jiný. Nechcete přece skončit předčasně vyřazeni ze hry, protože jste přišli studení a nepřipravení.

Dnešní generace si až příliš zvyklá na okamžité uspokojení. Žijeme v digitálním věku, kdy se na nás všechno valí rychle a efektivně. Z Facebooku a Twitteru dostáváme rychlé zprávy. Díky Netflixu a chytrému telefonu můžeme sledovat filmy a televizní pořady, které máme během několika vteřin jako na dlani. Všechno je rychlé a snadné: posílání SMS, Snapchat, Instagram…

Mileniálové dělají všechno rychle. Přeskakujeme z jedné činnosti na druhou. Sex by však neměl být uspěchaný a vyžaduje vaši plnou, nerozdělenou pozornost. Samozřejmě pokud nejde o rychlovku, ale ta by měla být vzácná a jen za výjimečných okolností.

Věda říká, že předehra by se neměla uspěchat

Dobrý sex je jako dobré jídlo. Vyžaduje řadu ingrediencí a klíčovou roli hraje. Vynechat předehru je jako připravovat špagety s masovými kuličkami a zapomenout na těstoviny.
Předehra je neodmyslitelně spjata s naším tělem i myslí. Sexuální doteky nás stimulují, zrychlují srdeční tep a připravují pohlavní orgány na pohlavní styk, a to především aktivací autonomního nervového systému. Ale také uklidňuje, částečně tím, že uvolňuje hormony, jako je oxytocin, které snižují hladinu stresového hormonu kortizolu. Zanedbávání sexuálních doteků jako přípravy na pohlavní styk nám tedy brání na více úrovních. Bez něj můžeme k pohlavnímu styku přijít roztěkaní, nepochopení a úzkostní, nedostatečně vzrušení ani uvolnění.
Existují tedy skutečně fyziologické, vědecké důvody, proč se věnovat předehře. Dostane vás do nálady, uvolní tělo a dá vašemu zařízení najevo, že je čas začít. Bez předehry se ocitáme v situaci, kdy se snažíme zapojit do činnosti, na kterou naše tělo ani mysl ještě nejsou připraveny.

Předehra je důležitá pro ženy i muže

Studie prokázaly, že předehra zlepšuje a prodlužuje sex jak u žen, tak u mužů. Když před sexem dochází k delší předehře, muži i ženy uvádějí, že jejich orgasmy byly příjemnější. Na tango jsou potřeba dva. Sex je kolektivní úsilí. Je to aktivita, při které se dává a bere. Klíčová je vzájemnost.
Dobrý sex není závod, je to spíš skvělá dovolená. Přijdete připraveni, nespěcháte, jste uvolnění, vyzkoušíte od všeho trochu, hraje hudba a pije se, a když je po všem, všichni zúčastnění si to fenomenálně užijí.

Předehra pomáhá vašemu vztahu v ložnici i mimo ni

Možná jste ve vztahu, možná ne. Možná máte kamaráda s výhodami. Možná jste typ, který se rád setká s cizincem v baru a vezme ho domů, aby si s ním zatančil nahé tango. Nikdo vás neodsuzuje, ale pamatujte, že bezpečnost je na prvním místě. Pokud jste ve vztahu, předehra vám může pomoci jak pod peřinou, tak mimo ní.
„Předehra pomáhá udržet intimitu. Fyzickou intimitu, ale také emocionální intimitu. Časem, když se nám do cesty postaví život – děti, práce, stres, finance, ať už je to cokoli, je schopnost udržet si spojení, intimitu s partnerem, opravdu velmi důležitá a předehra k tomu pomáhá.
Nezapomeňte také, že klíčová je rozmanitost. Nechcete přece, aby se váš sexuální život stal monotónním. Nebuďte člověkem, který si pokaždé, když jde do své oblíbené restaurace, objednává z jídelního lístku to samé. Vyzkoušejte od všeho trochu, trochu to okořeňte.
A nezapomínejte na to, že mazlení je zásadní. Studie prokázaly, že mazlení po sexu dělá vztah zdravějším a pomáhá prohlubovat silnější spojení mezi partnery.