Ženská obřízka: nepraktikuje se pouze v zemích třetího světa

Přidat na Seznam.cz

Stejně jako někteří muži, i ženy podstupují obřízku. Nejedná se ale vůbec o něco, co byste mohli vidět jen v zemích třetího světa, naopak. Tato praktika je rozšířena celosvětově, a to je vážný problém. Oproti mužské obřízce je zde totiž několik vážných rizik, kvůli kterým se opravdu nevyplatí tento zákrok podstupovat.

Mrzačení ženských pohlavních orgánů

Mrzačení ženských pohlavních orgánů, tak definuje ženskou obřízku organizace WHO. V podstatě je to zákrok, při kterém jsou záměrně řezány, zraňovány nebo měněny ženské pohlavní orgány, ale není k tomu žádný lékařský důvod. Tento zákrok pak nese různé názvy v závislosti na tom, kde se provádí. Nazývá se v různých částech světa například jako Sunna, gudniin, halalays, tahur, megrez nebo khitan.

V každém případě se ale jedná o problémový zákrok, který nemá pro dívky žádný zdravotní přínos. Naopak způsobuje silné krvácení, problémy s močením, cysty, infekce a také komplikace při porodu, a zvýšené riziko úmrtí novorozenců.

Africká tradice po celém světě

Podle studií se ženská obřízka praktikuje ve 26 afrických zemích a odhaduje se, že obřezáno je nejméně 100 milionů žen. Tato původní africká tradice ale nezůstala jen u domorodců, naopak, rozšířila se dál, a to i přesto, že většina civilizovaných zemí tuto praktiku zakazuje.

K zákazu ženské obřízky je velmi jednoduchý důvod. Dívky jsou běžně obřezávány ve věku od 4 do 10 let. Vzhledem k tomu, že operatérem je obvykle neprofesionál bez chirurgických zkušeností, dochází často ke komplikacím, tedy krvácení a silné bolesti, které mohou vyústit až v šok a smrt.

I přes tento zákaz ale web Europarl uvádí, že v zemích EU tímto zákrokem prošlo přes 600 000 dívek, konkrétně jen ve 13 evropských zemích.

Dobrovolně a nedobrovolně

Zatímco ve většině případů je obřízka nedobrovolná, protože malé děti se pro ni samy nerozhodnou, v některých případech, jak píše The Atlantic, dobrovolná je. Zejména dospívající dívky se pro tento zákrok rozhodnou, a to i z takového důvodu, jako je například kosmetická úprava. Ženská obřízka zahrnuje celkem 4 možné druhy zákroku, přičemž první a druhý je, dá se říct, nejoblíbenější.

Prvním typem je klitoridektomie, jak už název napovídá, jde o odstranění části nebo celého klitorisu. Druhým typem je excize, odstranění části nebo celého klitorisu a vnitřních stydkých pysků, píše NHS. Méně oblíbený, ale velmi rizikový zákrok je infibulace – zúžení poševního vchodu vytvořením uzávěru, který vznikne rozříznutím a přemístěním stydkých pysků. Poslední možností je vše ostatní – od propichování genitálií až po jejich pálení.

Vstupenka do manželství

Celý smysl tohoto zákroku je podle studií v tom, že muži si odmítají brát ženy, které tento zákrok nepodstoupily, protože takové ženy mají jistě nečistou sexuální minulost, což znamená, že jejich nastávající není jejich prvním sexuálním partnerem. Na druhou stranu si ale odmítají brát i takové ženy, které opravdu neměly žádného sexuálního partnera, a to proto, že jsou brány za „nečestné prostituky“.

Lidově řečeno být v takové kultuře panna je horší, než být prostitutkou, která si své genitálie upraví proto, aby si její muž myslel, že je její první.

zdroj: WHO, pubmed, Europarl , The Atlantic, NHS, studie