Ženy v těchto zemích mají menstruační dovolenou. Co si o tom myslíte?

Přidat na Seznam.cz

Problém bolestivé menstruace bývá těmi, kterých se netýká často zlehčován, přestože ztěžuje každodenní život a znemožňuje efektivní práci mnoha ženám na celém světě. Placené menstruační volno již bylo zavedeno v několika zemích a podnicích. Iniciativa by mohla přinést úlevu mnoha ženám a mnohé z nich budou mít pocit, že alespoň na určité úrovni řeší to, co je stále tabu a problém, který se obvykle zametá pod koberec. Jde však o složité téma, a není divu, že lidé mají smíšené pocity.

Situace se může zdát jednoduchá, ale pro začátek by stálo za to zamyslet se nad několika otázkami: Jak lze očekávat, že pracovník, který trpí tak silnými křečemi, že nemůže vstát z postele nebo tráví den shrbený nad toaletou, bude vykonávat smysluplnou práci? Pokud se jedná o „oprávněnou“ nepříjemnost, která se vyskytuje v určitých intervalech, měla by dotyčná osoba skutečně využít omezenou, pravděpodobně nedostatečnou dovolenou nebo nemocenskou?

„Menstruace není nemoc“

Zároveň se mnoho lidí zajímá o situaci žen s jinými zdravotními problémy, jako jsou migrény, zda bude příspěvek zneužíván a jak to ovlivní postavení žen na trhu práce. A ti, kteří se touto problematikou zabývají povrchně, pochybují, zda lze subjektivní stížnost vůbec ověřit, a obávají se, že se dotyční budou muset zabývat pravidelným získáváním lékařských potvrzení.

Toto téma stále hýbe společností, vyvolává spoustu otázek a lidé mají často rozdílné názory. Někteří se domnívají, že bolest vás může snadno dostat do situace, kdy nebudete schopni pracovat. A považují tento krok za oprávněný. Mnoho lidí se však k situaci staví spíše negativně a argumentují tím, že menstruace není nemoc.

Domnívají se také, že by to mohl být další faktor pro zaměstnavatele, proč si nebudou vybírat ženy. Tato otázka se objevuje i v mezinárodním diskurzu mezi argumenty proti. Mnozí odborníci se obávají, že plošné zavedení tohoto nařízení povede k diskriminaci, která se přidá k předsudkům, jež existují i dnes . že ženy jsou na pracovišti méně výkonné a méně kompetentní než muži.

Až pět dní volna

Ačkoli většina zemí nemá zákony na ochranu menstruujících pracovnic, existují výjimky. Španělsko je první evropskou zemí, která takovou praxi zavedla. Vláda v květnu schválila zákon, který umožňuje ženám se silnými menstruačními bolestmi čerpat na základě lékařského potvrzení tři dny volna měsíčně, maximálně však pět, přičemž dovolená je od prvního dne hrazena ze sociálního pojištění.

V Jižní Koreji si mohou menstruující ženy vzít jeden den neplaceného volna měsíčně, a pokud jim ho zaměstnavatel neposkytne, hrozí mu vysoká pokuta. Na Tchaj-wanu mají pracovnice nárok na maximálně jeden den v měsíci a tři dny v roce, během nichž dostávají polovinu své mzdy. V Indonésii je placené volno poskytováno na první nebo druhý den menstruace. V Zambii si ženy mohou vzít jeden den volna měsíčně, aniž by musely předkládat lékařské doklady. Tento den volna však neposkytují všichni zaměstnavatelé. V Japonsku je menstruační volno poskytováno od roku 1947. Zaměstnavatelé zde mohou podle svého uvážení poskytnout dovolenou na kalendářní den, půl dne nebo dokonce hodinu. Rozhodují také o tom, zda je dovolená placená.

V Maďarsku mají ženy se silnými menstruačními bolestmi, které pracují v podnicích patřících obci Terézváros, po předložení lékařského potvrzení nárok na jeden den placeného volna měsíčně. Osvědčení je však třeba obnovovat každé dva roky.

Za bolestivou menstruací často stojí zdravotní problémy

Menstruace může být u některých žen více pro blematická, u jiných méně. Silné bolesti ale nejsou normální a mohou být známkou nemoci. Je běžné, že ženy trpící těmito problémy stráví roky v ordinacích různých specialistů, než se dozvědí diagnózu. Pacientky mohou mít nepravidelnou menstruaci a často se stává, že jejich bolest neustoupí na snesitelnou úroveň ani po užití antispazmodik. Kromě bolesti mohou pociťovat i další příznaky, jako je nevolnost, řídká stolice, bolesti hlavy, slabost a závratě. Extrémně intenzivní křeče se nazývají dysmenorea a mohou být příznakem několika onemocnění.

Dysmenorea může být způsobena endometriózou, nezhoubným nádorem buněk hladké svaloviny dělohy, tzv. fibroidy, adenomyózou vláknitých vláken děložní svaloviny, pánevním zánětlivým onemocněním způsobeným bakteriemi nebo stenózou děložního hrdla. Je důležité, aby ženy se silnými křečemi vyhledali lékařskou pomoc. Endometrióza může způsobit problémy s plodností a pánevní zánětlivé onemocnění může způsobit zjizvení vejcovodů, což zvyšuje riziko mimoděložního těhotenství. Toto onemocnění může také ovlivnit kvalitu života, práci a učení.

Zdroj: femina, washingtonpost, YouTube