Fyzické tresty: Skutečně pomáhají? Nahraďte je odměnou

Přidat na Seznam.cz

Trestáte své děti fyzicky? Podívejte se, jaký to má na ně vliv a jakou účinnost vlastně fyzické tresty mají. Zlomená vařečka není vždy tou nejlepší volbou, vyzkoušejte raději tuto alternativu.

Fyzické tresty

Studie potvrdily, že až 80 % lidí zažilo v dětství nějaký fyzický trest. Asi polovina dotazovaných pak použila fyzický trest na svém dítěti, a druhá polovina pak zastává názor, že fyzické tresty nejsou přijatelné ani účinné. Jak je to ale doopravdy? Experti se shodují, že fyzické tresty jsou škodlivé a navíc opravdu neúčinné.

Důsledky

Pokud používáte fyzické tresty, je to pravděpodobně za špatné chování. Ovšem lepší chování se po výprasku pravděpodobně nedostaví – naopak. Studie prokázaly, že děti, které byly fyzicky trestány, mají v dospělosti sklony k agresivitě. V dospívání se pak může projevit vzdorovité a protispolečenské chování, či ničení majetku, lhaní a krádeže.

Alternativa

Místo fyzických trestů, které mohou v dítěti vzbudit i strach, můžete vyzkoušet jinou alternativu. Odborníci doporučují odměny. Pokud například chcete, aby se vaše dítě lépe učilo, je motivace dobrý způsob. Nejen, že vaše dítě bude mít důvod snažit se, ale také to posílí vaše vztahy. Je ale důležité, aby odměnou bylo něco, co vaše dítě opravdu chce.

zdroj: aifs, apa, verywellfamily, heraldnet