Malé děti si nechávají dělat opravdová tetování. Někteří rodiče to schvalují
Zatímco náušnice se malým dětem, zejména holčičkám, propichují v opravdu malém věku, tetování a případně jiný piercing si můžete udělat až v době, kdy kdy máte alespoň občanský průkaz. Někteří rodiče ale mají jiný názor, a nechávají své děti tetovat i ve věku, kdy sotva chodí na základní školu.
Téměř po celém světě je zakázáno tetovat děti
Stejně jako u nás, i ve dalších zemí je určitá věková hranice, odkdy si můžete pořídit tetování. Někde je to od 15, 18, nebo od 20 let, a mladší klienty by měli tatéři automaticky odmítat. Ovšem někteří umělci na věk nekoukají, jak dokazuje například případ z New Yorku, píše NY Times.
Desetiletý chlapec si, se svolením své matky, nechal velkými tiskacími písmeny na vnitřní straně předloktí vytetovat své vlastní jméno. Nikdo by navíc na nic nepřišel, kdyby se ve škole chlapec nerozhodl jít do ošetřovny své základní školy pro krém na tetování.
Jiná matka z Georgie zase osobně potetovala svých 6 dětí. Ta se poté vyjádřila slovy: „Jsem jejich matka. Neměla bych mít možnost rozhodnout, jestli si ho nechají udělat?“
Některé kultury tetování dětí akceptují
„Omezení tetování na dospělé je poměrně moderní,“ řekl antropolog tetování pro NY Times, který studoval kulturu tetování u 50 domorodých kmenů ve 30 zemích. Japonsko, Keňa i Borneo tetování u dětí označuje za životní etapy, kmenový identifikátor a věří se, že má léčebné nebo terapeutické účely.
„Neříkám ale, že by se děti měly tetovat v 10 a 11 letech, protože se toho o světě ještě musí hodně naučit.“ A právě zde je hlavní rozdíl mezi tetováním dětí u domorodých kmenů, a v civilizovaných zemích.
Co na to říkají tatéři?
Samozřejmě většina (alespoň těch profesionálních) tatérů odmítá děti tetovat. Najdou se ale i tací, kteří se zákrokem souhlasí. Aby toho nebylo málo, kromě potetovaných dětí jsou tu i dětští tatéři, jako například Noko, japonská tatéra, která tetuje už od svých deseti let, píše Dazed Digital.
Někteří tatéří se ale rozhodli najít kompromis, tedy potetovat dítě, ale zároveň ujistit rodiče i úřady o tom, že dítěti se neubližuje, píše Mirror. Jedním z takových tatérů je i Benjamin Lloyd, který technikou air-brushe dětem „kreslí“ po těle náročné obrazy. Dítě tak odchází s nádherným rukávem, aniž by „tetování“ bylo navždy. Je sice pravda, že dítěti tak částečně splní přání, někteří rodiče se ale obávají, že tak děti ještě více naláká na opravdové tetování.
Co si o tom myslíte vy? Nechali byste své dítě potetovat, pokud by si to opravdu přálo?
zdroj: NY Times, Mirror, Dazed Digital