Stále více žen nechce děti. Důvodem mohou být obavy i touha užívat si života. Některé ženy v mateřství vyloženě trpí

Přidat na Seznam.cz

Pro mnoho lidí, zejména párů, je narození dítěte neuvěřitelným štěstím, a často také životním cílem. Zatímco ale mnozí sní o rodině už od puberty, vypadá to, že stále více jedinců se nikdy nechce stát rodičem. Podle některých z nich je život bez dětí zkrátka šťastnější.

30letá žena říká, že nechce děti. Raději bude cestovat, než se bát, že ji muž v těhotenství podvede

Letos mi bylo 30 a mám asi nějakou krizi dalšího směřování v životě. Rozumově vím, že už bych měla myslet na rodinu, budování hnízda a všechny tyhle věci. Jenže já prostě strašně moc nechci. Teprve poslední rok-dva jsem začala vydělávat víc peněz a mám prostředky a trochu víc cestovat a táhnou mě prostě úplně jiné věci než se uvázat doma s miminkem… spíš divočina, dobrodružství, svoboda, zažít nekomfort, vidět nádherný hory,“ svěřila se anonymní žena na serveru eMimino.

„Samozřejmě mám prostě strach, že později už může být pozdě a že třeba budu litovat… ale co když nejsem typ na děti vůbec a naopak budu litovat, že jsem si radši nenechal svobodný život?“Kvůli blbým zkušenostem ze vztahů mi vadí představa závislosti na chlapovi, i případné riziko nevěry a odchodu chlapa v těhotenství/po narození dítěte.“ dodala také žena.

„Žena s dětmi není svobodná, ale došlo mi to až poté, co jsem děti měla“

Na Topskoly se naopak maminka Lucie svěřila s tím, že mít děti byla chyba. „Předstírám, že mě baví oblékat panenky, rozplývám se nad hradem s písku a nad novou stavbou z kostek. Rozplývám se nad čmáranicí na papíře a nad novou skluzavkou na pískovišti. Trpělivě odpovídám na všechna nesmyslná „Proč?“ a trpím. Pokud jsem bez dětí, spadne ze mě balvan. Nestýská se mi, naopak, uleví se mi. Na návrat svých dětí ze školky či od babičky se netěším,“ přiznala.

Počet lidí, kteří se nechtějí stát rodiči, stále roste

Přibližně 44 % lidí ve věku 18 až 49 let tvrdí, že nechtějí mít děti, což je nárůst o 7 procent oproti 37 %, kteří uvedli totéž v průzkumu z roku 2018. Mezitím 74 % dospělých mladších 50 let, kteří již jsou rodiči, tvrdí, že pravděpodobně nebudou mít více dětí. Fakt, že stále více jedinců odmítá nést rodičovskou odpovědnost a zakládat rodinu, může být způsoben mnoha faktory.

Ze stejného průzkumu vyplývá, že 19 % lidí nechce děti ze zdravotních důvodů, 17 % z finančních důvodů a 15 % tvrdí, že je to proto, že nemají partnera. Zhruba jeden z deseti uvádí, že je to kvůli věku, stavu světa, ekologii (včetně změny klimatu), nebo proto, že jejich partner nechce děti. Ve většině případů je ale důvod prostý – dítě zkrátka nechtějí.

Co myslíte vy? Může vás opravdu slibná kariéra, bohatství, nebo pocit, že nezatěžujete planetu naplnit víc, než chovat v náruči vlastní dítě?

zdroj: průzkum, eMimino, Topskoly