Žena by neměla být jediná, kdo rozhoduje o potratu. Následky rozhodnutí mají ale největší vliv právě na ni
Zatímco část společnosti je proti potratům, druhá část je podporuje. Někdo hájí práva nenarozeného dítěte, jiný zase důvody budoucí matky. O potratu by ale neměla rozhodovat pouze žena, přestože následky mají největší vliv právě na její tělo. Mají tedy muži právo do tak vážného rozhodnutí mluvit?
Být otcem je stejně náročné, jako být matkou. Slovo muže by mělo mít stejnou váhu
Otázkou, zda mají muži vůbec „právo“ do rozhodnutí o potratu mluvit, se zabývala i studie. Ukázalo se především, že dnešní otec už není „pouze“ živitelem rodiny, ale často se také o dítě stará, což ukazuje i nárust otcovských „mateřských“ dovolených. Takže i přesto, že dítě nosí a následně rodí žena, měl by mít muž naprosto stejné právo rozhodnout o potratu.
Co ale dělat v případě, že se partneři neshodnou? Taková pravděpodobnost je poměrně vysoká a to zejména v případě, kdy má každý partner jiné náboženské nebo morální přesvědčení, nebo uznává jiná práva. Jak ale uvádí web Pop Sugar, v takovém případě je možné situaci řešit. Mluvte se svým partnerem, vzájemně si vysvětlete své názory a respektujte se. Ukázalo se totiž, že ačkoliv spolu nemusí partneři souhlasit, obávaných „donucených“ potratů nepřibývá.
Mlčení nemusí znamenat souhlas
Jak uvádí web Focus on the Family, mnoho mužů se při takové debatě uchýlí k odpovědi „Rozhodni se jakkoliv, budu v tom s tebou.“ Druhou možností je pak mlčení, což ovšem nemusí znamenat souhlas. Podobně jako v případě, kdy je žena donucena k potratu, například kvůli víře, jsou i muži mnohdy dotlačeni k tomu, aby se k rozhodnutí nevyjadřovali. Důvod je jednoduchý – dítě nosí, rodí a kojí žena, ženské tělo podstupuje různá zdravotní rizika, bolesti a možné komplikace. Dítě je ale potomkem obou rodičů.
zdroj: Focus on the Family, Pop Sugar, studie