Jak mají ženy jíst, aby vyrovnaly hladinu hormonů. Zařaďte kvašené a fermentované potraviny, vyhněte se průmyslově zpracovaným

Přidat na Seznam.cz

Strava může ovlivnit spánek, stres a hladinu energie. Některé zásady zdravého stravování platí téměř pro každého – například pití dostatečného množství vody a konzumace velkého množství čerstvého ovoce a zeleniny. Pokud jde však o hormony, mnoho dietních rad opomíjí obrovský rozdíl mezi zdravím žen a mužů.

Když je hladina progesteronu nízká, může estrogen začít převládat, a tehdy se začnou projevovat věci jako PMS, silná menstruace, bolestivá menstruace, záplavy na začátku menstruace, píše portál Independent. Mnoho žen to bere jako součást svého měsíčního cyklu, ale když se nám hladina progesteronu opět zvýší, pomůže to vyrovnat účinek estrogenu.

Pečujte o svá játra

Estrogen je hnacím růstovým hormonem. Progesteron je jako sekačka na trávu. Přichází a udržuje trávu pod kontrolou. Když ztratíme progesteron, estrogen se vymkne kontrole. Oba hormony se vzájemně ovlivňují. Proto je důležité, aby naše tělo dokázalo estrogen účinně odstraňovat prostřednictvím jater, střev a střev. Skvělým druhem zeleniny, které podporují detoxikaci jater, je například květák a brokolice.

Přidejte fermentované potraviny

Chcete-li dodat střevům prospěšné bakterie, zkuste do svého každodenního jídelníčku zařadit kvašené potraviny, jako je nakládaná zelenina, kefír, kombucha nebo přírodní jogurt. Naše střevní rozmanitost se s věkem snižuje a rozmanitost mikrobiomu je spojena s dlouhověkostí a dobrým zdravím.

Vyhýbejte se zpracovaným potravinám

V poslední době se hodně mluví o tom, jak škodlivé jsou ultrazpracované potraviny, a to včetně vlivu na hladinu hormonů. Když jíme zpracované potraviny s vysokým obsahem cukru, zvyšuje se hladina zánětů a kortizolu, což nás připravuje o progesteron. Často v nich mohou chybět živiny, takže nedostáváme živiny potřebné pro tvorbu hormonů a podporu hormonálního zdraví, jako je hořčík, zinek, vitaminy skupiny B a omega tři mastné kyseliny.

Vytvořte si stravovací okno

Nejde jen o to, co jíte, ale také kdy. Udělejte si během dne „jídelní okno“, které končí kolem 18. hodiny, abyste měli několik hodin mezeru, než půjdete spát.

Dalším krokem je výběr výživných a sytých jídel. V rámci tohoto okna si začněte dávat větší pozor na sacharidy a zvyšte množství bílkovin, budete se pak cítit sytí, tělo dostane potřebné aminokyseliny a nebudete vyhledávat svačinky ve formě prázdných kalorií.

Sledujte hladinu hořčíku

Většina žen má subklinický nedostatek hořčíku, což může způsobovat nespavost, přičemž riziko se zvyšuje s věkem. Když se dostaneme do věku kolem 40 let, vstřebáváme méně hořčíku, než bychom měli ve 20 letech.

Svou roli hraje také strava, hladina cukru v krvi a stres, při kterém hořčík ztrácíme. Doporučuje se užívat před spaním doplněk stravy s glycinátem nebo bisglycinátem hořčíku, abyste zvýšili šanci na dobrý spánek. Tato sloučenina také pomáhá dostat vás do takzvaného REM spánku, což je spánek, ve kterém upevňujete vzpomínky a učíte se.

Zdroj: Independent, twitter.com