Co vše může mráz způsobit naší pleti a jak se před ním chránit

Přidat na Seznam.cz

Není překvapivé, že naše pleť je citlivá na změny, počasí apod. A u mrazů to platí dvojnásob! Podívejte se, co vše může mráz způsobit naší pleti i jak ji před ním ochránit.

Rizika

V mrazu se zmenšují cévy, které jsou zodpovědné za přenos živin a kyslíku do kůže. To může způsobit menší pružnost pokožky a náchylnost k poraněním nebo podráždění, potvrzují studie. Tím, že je v zimě naše pleť navíc plná odumřelých kožních buněk, může se objevit akné. A samozřejmě experti varují před ekzémem a růžovkou.

Jak se chránit

V zimě, především v opravdu nízkých teplotách, je důležité pleť chránit. Odborníci doporučují například hydratační krémy na bázi oleje a na rty samozřejmě balzám. Je také dobré obličej alespoň částečně zakrýt a používat opalovací krém s ochranným faktorem (alespoň) 15. I v zimě může být totiž sluneční svit nebezpečný.

Kdy vyhledat lékaře

Může se stát, že v mrazivém počasí strávíte více času. Studie potvrzují, že takovém případě hrozí, především u lidí, kteří pracují venku, například omrzliny nebo některé kožní poruchy doprovázené bolestí, vředy nebo ztrátou citlivosti prstů. V takovém případě navštivte lékaře.

zdroj: naturaliasintesi, nyp, patient, tandfonline, pubmed