Dysmorfofobie: Co to je a proč je tak těžké ji rozpoznat?

Přidat na Seznam.cz

Trávíte hodně času před zrcadlem, trápíte se svými nedostatky a měníte často svůj vzhled? Než utratíte tisíce za kosmetické úpravy a plastické operace, zadržte! Možná trpíte dysmorfofobií!

Co to tedy je?

Slovo dysmorfofobie vychází z řeckého dysmorfos – znetvořený. Jedná se o psychické onemocnění, kdy se člověk trápí domněnkami, že trpí nějakým tělesným defektem, který nadměrně přitahuje pozornost okolí.

Jak se projevuje?

Příliš velký nos, málo nebo naopak příliš hodně vlasů, malá prsa, velké břicho, jedno oko větší než druhé… Především mladí lidé jsou zvyklí trávit hromadu času pozorováním a kritickým hodnocením sebe samých. Na tom není nic zvláštního a jistě to patří k dospívání. Problém nastává, když toto chování překročí určitou mez a neskončí ani v dospělém věku.

Lidé trpící dysmorfofobií mají potřebu neustále kontrolovat svůj vzhled a maskovat domnělé nedostatky. Od svého okolí vyžadují častá ujištění, že vypadají dobře. To může probíhat i nekonečným pořizováním selfie, které pak dotyční umísťují na sociální sítě a neustálou úzkost ze svého vzhledu se snaží potlačit „sbíráním“ srdíček, lajků a pochvalných komentářů. Velmi často také mění svůj vzhled.

Ke kosmetičce nebo k psychologovi?

Jsme stále obklopeni tolika nabídkami zázračných kosmetických přípravků a ošetření, které mají vylepšit naše nedostatky, že mnohdy ani nepřemýšlíme nad tím, zda-li jsou tyto nedostatky skutečné nebo se zhmotňují jen v naší hlavě.

Místo návštěvy terapeuta pak dáváme velké peníze za drahé produkty a služby, slibující provést s naším tělem zázraky.

Dá se dysmorfofobie léčit?

Ano. Nicméně prvním důležitým krokem je uvědomit si, že není nic v nepořádku s naším tělem, ale že máme spíše problém se sebepřijetím svého těla.

Pokud je podezření na dysmorfofobii, je důležité snažit se podniknout kroky ke snížení nezdravých návyků. Utrácet méně peněz za výrobky, zkrátit čas trávený před zrcadlem, omezit dávání svých fotek na sociální sítě. Doporučuje se také aktivně sportovat, meditovat a provádět duchovní cvičení. Svěřit se rodině a přátelům, o kterých dotyčný ví, že mu budou oporou.

Především ale vyhledat pomoc dobrého psychologa.

Tak co? Máte ve svém okolí někoho, o kom se domníváte, že trpí dysmorfofobií? Nebo s ní máte sami zkušenost? Podělte se s námi v komentářích!

Autor: Hana Tomeš Filipi

Zdroj: Derm Net NZ