Experti varují: Tohle nikdy nedělejte při přípravě masa

Přidat na Seznam.cz

Odborníci upozorňují, že zejména při zpracování masa je vždy důležité dodržovat striktní hygienické návyky. V opačném případě se může kulinářský zážitek a radost z jídla změnit na noční můru v podobě infekčních onemocnění.

Výsledek přípravy jídla nám může přinést požitek, ale pouze v případě, že se vyhneme několika chybám, které by nám mohly způsobit zdravotní komplikace. Opatrní bychom měli být obzvláště při manipulaci s masem. Takže ještě předtím, než vložíte na pánev další plátek masa, je důležité vědět, na co si dát pozor.

Tepelně zpracované maso nikdy nedávejte zpět na talíř, na kterém bylo syrové maso

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) poukazuje na tuto častou chybu a upozorňuje, že ze syrového masa mohou do toho již uvařeného pronikat choroboplodné zárodky. Namísto toho byste měli už předem myslet na to, že při přípravě masa budete potřebovat minimálně dva talíře. „Vždy používejte oddělené talíře na syrové a vařené maso. Stejné pravidlo platí i pro mořské plody,“ doporučuje agentura. 

Vždy byste si měli dávat pozor na to, jak zacházíte s nádobím, na kterém bylo uloženo syrové maso. Podle Amerického ministerstva zemědělství (USDA) nemusí opláchnutí nádobí a povrchů stačit na dekontaminaci škodlivých bakterií. „Čištění je prvním krokem k odstranění bakterií z těchto povrchů. Mikroorganismy způsobující alimentární choroby mohou zůstat na površích velmi dlouho. Bakterie Campylobacter dokáží přežít čtyři hodiny, salmonela až 32 hodin, přičemž oba druhy se nacházejí v syrovém masu,“ vysvětluje USDA. Mytí talíře teplou vodou a saponátem může odstranit některé nečistoty a zárodky, ale ještě nemusí stačit na účinnou likvidaci všech bakterií, které mohou způsobit zdravotní potíže. 

Mytí nádobí je důležité, ale je to jen první krok k dekontaminaci. Když připravujete syrové maso, nejdříve vyčistěte a následně dezinfikujte nejen povrchy, ale i kuchyňský dřez. Podle odborníků je na mytí talířů, nádobí a desek na krájení masa lepší používat myčku, kterou nastavíme alespoň na 60 stupňů Celsia. K likvidaci zbytků bakterií přispěje i použití dezinfekčního roztoku. Vyrobíte si ho tak, že přidáte do čtyř litrů vody jednu lžíci neparfemovaného tekutého bělidla. USDA doporučuje nalít roztok na jakýkoliv povrch, který je třeba dekontaminovat a nechat ho několik minut působit nebo do něj namočit menší předměty. Po několika minutách opláchněte nádobí čistou vodou a poté jej otřete papírovými utěrkami nebo jej nechte volně uschnout. 

Důkladně si umyjte ruce před a i po vaření

Čistota kuchyňského nádobí a povrchů je důležitá, ale jde jen o malý kousek „skládačky“ týkající se bezpečné přípravy potravin. Nejméně dvacet sekund před vařením i po něm byste si měli umýt ruce mýdlem pod tekoucí vodou, aby se zabránilo přenosu bakterií z vašich rukou do jídla nebo naopak. USDA poukazuje zejména na nebezpečí vznikající při mytí masa a nádobí z vaječných a masných výrobků, které může zanechat nebezpečné bakterie na dřezu a jiných površích a potenciálně kontaminovat ostatní potraviny.