Máte dokonalý obličej? Zjistit to můžete podle tohoto tisíce let starého testu, ale ani Angelina Jolie neobstála

Přidat na Seznam.cz

Co dělá obličej krásným? Dokonalá pleť? Velké oči? Velký úsměv? To vše hraje roli, ale v estetickém průmyslu je odpovědí matematický poměr, který se datuje 2500 let zpět. Díky tomuto testu můžete zjistit, jak krásná jste, i do jaké míry je váš obličej dokonalý!

Obličej jako umělecké dílo

Asi před 2 500 lety ve starověkém Řecku bylo zjištěno, že když je obličej rozdělen na dvě části v poměru 1: 1,618, znanená to dokonalý obličej. Tento poměr je známý jako zlatý řez, božský poměr nebo phi (pojmenovaný po Phidiasovi, řeckém sochaři a matematikovi, který tento poměr používal při navrhování soch), uvádí web Medi Sculpt.

Od dob renesance umělci jako Botticelli a Leonardo Da Vinci používali zlatý řez při skicování svých obrazů, jako je Mona Lisa nebo Zrození Venuše. V moderní době byl zlatý řez přijat jako vodítko pro estetické ošetření.

Existuje vůbec dokonalý obličej?

Jak uvádí magazín Glamour Daze, je snad jen jediná žena, která kdy měla dokonalý obličej. Byla jí Grace Kelly, americká herečka, která měla překvapivě mírně hranatý obličej – ne oválný, o kterém se obvykle předpokládá, že je to ten nejlepší tvar obličeje. Jak můžete vidět ve videu, jedna z nejkrásnějších žen současnosti, Angelina Jolie, také nemá dokonalý obličej – naopak. S dokonalými rysy určitě nevypadá tak krásně, což jen dokazuje, že každý z nás je krásný tak, jak se narodil.

Jak jste na tom vy? Vyzkoušejte si to!

Nejprve změřte délku a šířku obličeje. Poté vydělte délku šířkou. Ideální výsledek – jak je definován zlatým řezem – je zhruba 1,6, což znamená, že obličej krásného člověka je asi 1 1/2 krát delší než široký. Dále změřte tři segmenty obličeje – od vlasové linie na čele k místu mezi očima, od očí ke spodní části nosu a od spodní části nosu ke spodní části brady. Pokud jsou čísla stejná, je člověk považován za krásnějšího. Nakonec změřte další rysy obličeje, abyste určili symetrii a proporce. Na dokonalé tváři se délka ucha rovná délce nosu a šířka oka se rovná vzdálenosti mezi očima. Jak píše web Oprah, většina lidí má skóre mezi 4 a 6 a téměř nikdo není dokonalý.

zdroj: Oprah, Medi Sculpt, Glamour Daze