Nejdéle žijící lidé na světě jedí denně tyto 4 protizánětlivé potraviny

Přidat na Seznam.cz

Nejdéle žijící lidé na světě mají určité stravovací návyky, které je udržují dlouhodobě ve formě. Tito lidé se nejen pravidelně dožívají trojciferného věku, ale jejich mozek i tělo ve vysokém věku stále dobře fungují.

Tyto potraviny mají antimikrobiální a antioxidační vlastnosti, které podporují zdraví srdce, imunitu a hojení, a navíc jídlu dodávají skvělou chuť bez jakýchkoli nutričních nevýhod. Používání koření jako ochucovadla snižuje pokušení sahat po solničce nebo si namazat jídlo sladkou pomazánkou. Všechny jsou u nejdéle žijících lidí na světě velmi oblíbené. Které to jsou?

1. Kurkuma

Kurkuma je lahodné a živé koření, které se pravidelně objevuje v jídlech zejména na Okinawě v Japonsku. Kurkuma je na Okinawě základním jídlem a toto jasně žluté koření je předmětem mnoha nedávných studií pro své protizánětlivé vlastnosti. Je to silný antioxidant, který dokáže neutralizovat volné radikály, je spojován s nižším rizikem mozkových onemocnění, jako je Alzheimerova choroba a demence, a bylo také prokázáno, že snižuje riziko srdečních onemocnění.

Kurkuma obsahuje rostlinné sloučeniny zvané kurkuminoidy, které jsou vysoce protizánětlivé a pomáhají snižovat oxidační stres v těle. Ve studii publikované v časopise American Journal of Geriatric Psychology bylo dokonce zjištěno, že kurkumin má významný vliv na paměť a pozornost u dospělých ve věku 50 až 90 let, kteří měli mírné potíže s pamětí. 

2. Černý pepř

Toto koření se běžně konzumuje spolu s kurkumou, protože pomáhá tělu snadněji vstřebávat prospěšné kurkuminoidy, nicméně černý pepř má i spoustu vlastních výhod. Bylo prokázáno, že účinná sloučenina, pepřin, zlepšuje poznávací schopnosti a celkovou funkci mozku, díky čemuž mozek stárne s větším půvabem. Můžete ho používat v podstatě na všechno, a vždy uděláte dobře.

3. Zázvor

Zázvor je vynikající pro podporu dlouhověkosti zdraví, protože obsahuje sloučeniny známé jako gingeroly a shogaoly, dvě sloučeniny, které vytvářejí antioxidační účinek, který snižuje poškození volnými radikály v těle. To je prospěšné, protože poškození volnými radikály může způsobit následné zvýšení oxidačního stresu, který může způsobit i zhoršit obezitu.

K tomuto poškození dochází na buněčné úrovni, ale jakmile se tyto poškozené buňky rozmnoží, mohou narušit přirozené procesy v těle, které udržují homeostázu a udržují zvýšený metabolismus a hladinu energie. Vychutnejte si zázvor v čaji, nebo spolu se smaženou zeleninou či rybou, jako součást dresinků nebo marinád, rozmixovaný ve smoothie nebo kdekoli, kde ho máte nejraději.

4. Česnek

Česnek se používá při vaření jako zdraví prospěšné ochucovadlo. Používá se v mnoha pokrmech a poskytuje významné zdravotní výhody spojené s dlouhověkostí. Česnek je přirozeně protizánětlivý a antimikrobiální a bylo prokázáno, že zlepšuje celkovou funkci imunitního systému a také snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak.

Opakovaně bylo prokázáno, že česnek pomáhá posilovat imunitní systém a bojovat proti nachlazení.

Česnek je mimořádně všestranný – hodí se do smažených i pečených pokrmů, omáček a dresinků, olejů a dipů, přimíchává se do bramborové kaše nebo sladkých brambor, do omelet a na zeleninu, jako je růžičková kapusta nebo pečená brokolice.