Potřebuji obejmout! Překvapivý vliv objímání na naše zdraví

Přidat na Seznam.cz

Objetí je jednoduché gesto, má však více zdravotních účinků, než si možná myslíte. Jaký je ten nejlepší způsob objetí? A jak by mělo být dlouhé?

Objímání má mnoho pozitivních zdravotních účinků. Hraje důležitou roli v boji proti stresu a depresi. Ale příliš krátké objetí je prostě k ničemu. Britští vědci ve své studii uvedli ideální délku objetí, abyste získali všechny jeho výhody.

Ideální doba trvání blahodárného objetí

Objetí je gestem lásky nebo upřímného přátelství a může mít také pozitivní dopad na naši psychiku. Objetí okamžitě zmírňuje tlak, když jste ve stresu. Podporuje uvolňování endorfinů, dopaminu a oxytocinu, hormonů štěstí a potěšení.

Jak dlouho však musí objetí trvat, aby bylo prospěšné? Na tuto otázku odpověděla studie publikovaná v časopise Acta Psychologica v listopadu 2021. Ideální objetí by mělo trvat 5 až 10 sekund. Podle výsledků je nejméně příjemné objímání v délce jedné sekundy. Na druhou stranu jsou nejvíce ceněna a prospěšná objetí trvající 5 až 10 sekund. Okamžitý pozitivní přínos je cítit až 3 minuty po objetí.

Která poloha je pro objímání nejlepší?

Vědci se také snažili zjistit, zda existuje ideální poloha paží. Při experimentu, kterého se zúčastnilo 206 osob, jim byly zavázány oči, aby vizuální zpětná vazba nemohla ovlivnit hmatové vnímání. Zdá se, že vynikají dva typy objetí: objetí kolem pasu nebo krku partnera nebo tzv. křížové objetí (jedna ruka přes rameno a druhá pod ním).

Výsledky ukázaly, že objetí mezi dvěma osobami opačného pohlaví nejčastěji vyústilo ve zkřížené objetí. U osob stejného pohlaví se tendence ke křížovému objímání projevila také u mužů. Poloha paží však neměla žádný vliv na emoce, které dobrovolníci během objetí pociťovali. Čas je tedy nejdůležitějším faktorem přínosu objímání.

Cítíte se vyšťaveně, jste smutní nebo máte depresi? Nechte si dopřát dlouhé objetí od partnera, dětí či kamarádky. A pokud nemáte zrovna nikoho po ruce, obejměte sami sebe! Neboť i sebeobjetí může mít ten správný dopad na zlepšení naší psychiky. A je to rozhodně lepší, než nezkusit nic.

Zdroj: ScienceDirect.com, Cosmopolitan.fr