Proč tolik spím? 4 důvody, proč jste pořád příšerně unavená
Spánek je důležitou součástí našeho života a může být ovlivněn různými životními a zdravotními faktory. Pokud trávíte spánkem každou volnou chvíli a spíte opravdu hodně, je na čase zjistit, proč tomu tak je. Stejně jako je nezdravý nedostatek spánku, platí totéž i pro jeho přebytek, píše portál Greatist.
To, jak spíte, má dominový efekt na fungování celého vašeho těla i vašeho života, píše se na webu Greatist. Problémy se zdravím, prací a životním prostředím se mohou projevit i ve vaší posteli a zničit vám spánek. V zimním období navíc trpíme na nedostatek vítamínu D a celkově sluníčka, proto se spolu s horší psychikou zhoršuje i spánek. Co všechno na něj má vliv?
Nadměrný spánek aneb hypersomnie: Co to znamená, když hodně spíte?
U dospělých nadměrný spánek obvykle znamená, že spíte více než doporučených 7 až 9 hodin během 24 hodin.
Pokud v noci spíte 7 až 9 hodin a přesto se během dne cítíte extrémně ospalí, lze to považovat za hypersomnii. Hypersomnie je zdravotní stav, kdy během dne pociťujete nadměrnou ospalost – i když v noci spíte doporučenou dobu. Narkolepsie a obstrukční spánková apnoe jsou poruchy spánku, jejichž hlavním příznakem je hypersomnie.
Mezi další příznaky, které mohou být spojeny s hypersomnií, patří např:
- opakovaně vyžadujete delší spánek v noci nebo jste nadměrně ospalí během dne
- časté podřimování během dne (i v nevhodnou dobu, např. v práci nebo během jídla)
- pocit únavy a vyčerpání i po zdřímnutí
- potíže s probuzením nebo pocit dezorientace po probuzení
Máte pro spánek nepřátelské prostředí
Mohla by být vaše ložnice tišší, chladnější nebo snad i tmavší? Hluk, teplota a světlo mohou narušit vaši spánkovou atmosféru a ztížit vám klidný spánek. Nikdy byste neměli spát v přetopené místnosti, i když vás k tomu někdy svádí třeba mrazivé zimní počasí.
Problémem může být i usínání u televize a celkově modré světlo. Televize a noční scrollování telefonem mohou v ložnici představovat další významný zdroj rozptýlení, kvůli kterému váš spánek nebude kvalitní. To poznáte jednoduše hned druhý den po probuzení.
Máte narušený cirkadiánní rytmus
V průběhu dne vstupuje do očí světlo, které pomáhá mozku regulovat cirkadiánní rytmus. Ten zase pomáhá regulovat vaši tělesnou teplotu, metabolismus, ospalost a bdělost.
U některých lidí je cirkadiánní rytmus narušen příliš velkým nebo příliš malým množstvím světla nebo alternativním rozvrhem (např. střídáním směn a jet lagem).
Narušení cirkadiánního rytmu můžete zmírnit tím, že si dopřejete dávku slunečního světla (nebo umělého slunečního světla) na začátku „dne“ a během spánku budete mít v místnosti úplnou tmu. To vám může pomoci produkovat melatonin (tzv. spánkový hormon), ten však můžete suplementovat i ve formě doplňků stravy. Nejlepší volbou je nosit brýle proti modrému světlu, které je všude kolem nás a náš spánek ovlivňuje opravdu významně.
Pití alkoholu před spaním
Pití alkoholu před spaním vám sice může navodit pocit ospalosti, ale ve skutečnosti narušuje spánek natolik, že se druhý den budete cítit unavení a zničení. Je to proto, že při prvních několika hodinách alkohol narušuje spánek rychlými očními pohyby (REM) a může způsobit, že se budete častěji budit. Není žádným tajemstvím, že alkohol dehydratuje, proto se budete moci budit žízní, a taky se vám může stát, že se kvůli pití budete navíc budit ještě častěji kvůli návštěvě toalety.
Jste nemocná, ale nevíte o tom
Když je imunitní systém aktivován infekcí nebo nemocí, zánětlivá reakce zvyšuje potřebu spánku. Problém na druhé straně je, že nedostatečný spánek narušuje vaši imunitní reakci a schopnost bojovat s infekcí. Pokud jste nemocní, vaše ospalost slouží svému účelu – vaše tělo potřebuje odpočinek navíc, aby se mohlo uzdravit. Jak jsme si mohli už všimnout už i díky covidu, občas jsme nemocní i když se tak ani necítíme. Proto svému tělu naslouchejte nejlépe jak dokážete a snažte se včas odhalit každou maličkost, která může přerůst v něco vážnějšího.
Zdroj: greatist.com