Sebepéče: 6 způsobů, jak o sebe lépe pečovat

Přidat na Seznam.cz

Je velmi důležité pečovat o své tělo, mysl a duši každý den, nejen když onemocníte. Naučit se správně jíst, omezit stres, pravidelně cvičit a vzít si volno, když ho potřebujete, jsou základní kameny péče o sebe a mohou vám pomoci zůstat zdraví, šťastní a odolní. Naštěstí existuje mnoho věcí, které můžete pro péči o sebe udělat. Zde je 10 způsobů, jak začít.

Zařaďte spánek do své rutiny péče o sebe

Spánek může mít velký vliv na to, jak se cítíte po emocionální i fyzické stránce. Nedostatek spánku může dokonce způsobit závažné zdravotní problémy. Stres a další rozptýlení však mohou náš spánek zničit. Klíčové je také snížení stresu. Pokud máte stres spojený s prací, přemýšlejte o nejlepších způsobech, jak se uklidnit po náročném dni nebo jak více relaxovat při práci. Můžete si promluvit se zaměstnavatelem o snížení pracovní zátěže nebo urovnat neshody se spolupracovníkem.

Pečujte o své tělo a starejte se o to, co jíte

Zdraví vašich střev může mít významný vliv na vaše zdraví, pohodu a pocit vitality. Druhy potravin, které jíte, mají zásadní vliv na bakterie, které žijí ve vašem žaludku, což vede ke kaskádě pozitivních nebo negativních důsledků. Uzdravení střev může vést k nešťastnému člověku a naopak.

Cvičte denně

Všichni víme, že cvičení je pro nás dobré, ale víme, jak moc je dobré? Každodenní cvičení vám může pomoci jak po fyzické, tak po psychické stránce, zlepšit náladu a snížit stres a úzkost, nemluvě o tom, že vám pomůže shodit přebytečná kila.

Řekněte ne ostatním a ano sobě

Naučit se říkat ne je opravdu těžké, mnozí z nás se cítí povinni říct ano, když někdo žádá o náš čas nebo energii. Pokud jste však již vystresovaná nebo přepracovaná, může říkání „ano“ svým blízkým nebo spolupracovníkům vést k vyhoření, úzkosti a podrážděnosti. Možná to bude chtít trochu cviku, ale jakmile se naučíte zdvořile říkat ne, začnete se cítit sebevědoměji a budete mít více času na péči o sebe.

Udělejte si přestávku a jděte ven

Pobyt venku vám pomůže snížit stres, snížit krevní tlak a žít přítomností. Pobyt venku může pomoci snížit únavu, což je skvělý způsob, jak překonat příznaky deprese nebo vyhoření. Pobyt venku vám také může pomoci lépe spát v noci, zejména pokud se během pobytu venku věnujete nějaké fyzické aktivitě, například zahradničení, turistice nebo procházkám.

Naplánujte si čas a hlídejte si ho ze všech sil

Pro nás všechny může být těžké najít si čas navíc. Je však nesmírně důležité plánovat si pravidelný čas na péči o sebe. Chvíle o samotě vám mohou pomoci přemýšlet o nejlepších způsobech, jak se v životě posunout dál, a udržet vás při zemi. A chvíle s přáteli vám mohou pomoci cítit se více propojené a uvolněné.