Tetování není jen ozdoba těla. Podle expertů pomáhá v boji s psychickými problémy

Přidat na Seznam.cz

Tetování bylo dlouhou dobu velmi kontroverzní téma, často se spojovalo pouze s vězni nebo vojáky, a tak byl potetovaný člověk často na okraji společnosti. Dnes je tetování jistá forma umění, která nejenže zdobí naše těla, ale podle expertů také pomáhá s psychickými problémy.

Tetování jako celoživotní lék

Možná tomu nebudete věřit, ale tetování může pozitivně ovlivnit vaše duševní zdraví. Způsobů, jak se tetování jako lék dá vnímat, je hned několik. Samozřejmě je zde v první řadě samotná podstata tetování – obrázek, který si necháte vytetovat, máte na celý život. Můžete tedy nosit šťastně vzpomínky každý den a tím zlepšovat své duševní zdraví.

Studie také potvrdila, že lidé, kteří se nechávají tetovat, mají lepší duševní zdraví a lépe zvládají psychické problémy, tedy ve srovnání s lidmi, kteří žádné tetování nemají. Zajímavé je, že velkou roli hraje i jen touha po tetování. Stačí, že se na novou „kérku“ těšíte, abyste se cítili lépe.

Trocha chemie dělá zázraky

Vše začíná fází očekávání, kdy váš mozek zažívá příval adrenalinu a dopaminu. Může to být vzrušující a trochu děsivé, podobně jako jízda na horské dráze nebo první rande. Jakmile se jehla dotkne vaší kůže, přivalí se adrenalin. Pak přijdou endorfiny. Znáte tu úžasnou náladu, kterou získáte po intenzivním cvičení v posilovně? Stejný efekt má i proces tetování. S touto silnou směsí adrenalinu, dopaminu a endorfinů je snadné pochopit, proč někteří lidé nedají na tetování dopustit. Kromě ozdoby na celý život si ze salonu odnášíte skvělý zážitek a pokud trpíte psychickými problémy, pak pravděpodobně odejdete i se značnou úlevou.

Zdroj: Happiful, Polymer Molding, Studie