Zdravé sezónní potraviny, které byste měli jíst na podzim

Přidat na Seznam.cz

Čekají nás chladnější a kratší dny, kdy může dojít k oslabení našeho imunitního systému. Proto je velmi důležité, abychom se v následujících měsících snažili jíst co nejvíce sezónních potravin, čerstvé zeleniny a ovoce a zařadili do běžného života alespoň půl hodiny fyzické aktivity. Je také důležité pravidelně si mýt ruce, dbát na hygienu a samozřejmě pečovat o náš spánek. V následujícím textu se zaměříme na jeden z těchto faktorů, a to na zdravou a vyváženou stravu.

Protože náš imunitní systém během podzimního a zimního období často slábne, je velmi důležité posílit ho správnou stravou a dostatkem vitamínů a minerálů, říkají studie. Co to znamená? To znamená, že by vaše jídla měla být co nejpestřejší a měla by obsahovat čerstvou a sezónní zeleninu, potraviny s vysokým obsahem bílkovin, jako je kuřecí maso, luštěniny, ryby, a potraviny bohaté na sacharidy. Tedy rýže, brambory, celozrnné těstoviny a další celozrnné obilné výrobky.

Pro zdravý imunitní systém je skvělou volbou ke svačině nebo obědu pečená brokolice se sezamovými semínky. Brokolice je bohatá na vitaminy A a C a má vysoký obsah vlákniny, která pomáhá cítit se sytě a udržovat trávení v pořádku. Můžete ji kombinovat s květákem a mrkví a jíst ji jako doplněk bílkovin. Nejvíce zdravých složek obsahuje čerstvá brokolice, která posiluje imunitní systém, zabraňuje kardiovaskulárním chorobám a posiluje kosti. Je také vynikajícím zdrojem betakarotenu a dalších pozitivních vitaminů a minerálů.

Jak posílit imunitní systém?

organická zelenina
organické ovoce
bezlepkové obiloviny, jako je proso, pohanka, quinoa a rýže.
zelí, celer
luštěniny, jako je čočka, fazole, cizrna, hrách a fazole.
oleje lisované za studena
semínka a ořechy
dobrá probiotika
zázvor
oregano
vitamín D
dostatek spánku
relaxace, uklidnění, meditace
cvičení na čerstvém vzduchu (i za špatného počasí)

Nejen brokolice, ale i zelí

Brokolice je samozřejmě jen jednou z mnoha podzimních potravin, které pomáhají udržovat váš imunitní systém silný. Velmi zdravé a bohaté na vitamíny a minerály je také zelí . Obsah vitaminu C se dá přirovnat k množství, které je obsaženo v citronu. Zelí obsahuje také železo, síru, draslík, měď, sodík, hořčík, vlákninu, kyselinu listovou, thiamin a další. Předchází rakovině střev, zklidňuje žaludeční potíže a zmírňuje žaludeční vředy, zlepšuje činnost mozku, posiluje imunitní systém, pomáhá při nespavosti a urychluje metabolismus sacharidů.

Dýně, královna podzimu

Dýně je dalším z kulinářských zázraků podzimu, a tak není divu, že ji někteří lidé nazývají „královnou podzimu“. Je bohatá na komplexní sacharidy, které udržují ideální hladinu cukru v krvi, a také na betakaroten a vitaminy B, C a E, které pomáhají podporovat náš imunitní systém. Dýně obsahují také draslík, zinek a hořčík. Aby při vaření ztratily co nejméně prospěšných látek, doporučujeme je vařit „al dente“, nakrájené na velké kusy.

Granátové jablko alespoň třikrát týdně

Na podzim jsou granátová jablka ideálním zdrojem antioxidantů a neměli bychom na ně zapomínat. Chrání vaše tělo před volnými radikály a jsou také bohaté na vlákninu a kyselinu listovou. Kromě toho jsou granátová jablka bohatá na vitaminy A, C a E, draslík, kyselinu listovou a železo. Obsahuje také až o 20 % více antioxidantů než většina ovoce stejné skupiny. Díky své neobvyklé struktuře, dužnaté slupce a řadě načervenalých chutných semen se stal pro staré Římany jedním z nejdůležitějších symbolů plodnosti. Účinné látky granátového jablka pomáhají při nachlazení, posilují srdeční sval, snižují horečku a mají povzbuzující chuť, díky níž se cítíme dobře. Alespoň třikrát týdně si dejte sklenici šťávy z granátového jablka nebo půlku granátového jablka.

Mandarinky k chladným měsícům patří

Nejchladnější měsíce roku si lze jen těžko představit bez voňavých mandarinek, které udržují naši pleť svěží a hladkou. Tyto oranžové plody jsou bohaté na vápník, hořčík, draslík a zinek a mají také vysoký obsah vitaminů skupiny B a C. V kombinaci s mandlemi, datlemi nebo medem jsou mandarinky skvělým a zdravým jídlem bohatým na vitaminy, betakarotenoidy a bílkoviny.

V neposlední řadě růžičková kapusta

Růžičková kapusta je typická podzimní a zimní zelenina, která díky obsahu cukru získává v nízkých teplotách ještě větší kvalitu. Růžičková kapusta je bohatá na vitamin B, minerální látky a také vápník. Přestože si ji mnoho lidí kvůli její charakteristické hořké, svíravé chuti často nedopřává, odborníci na výživu ji doporučují zejména ženám, protože je mimořádně bohatá na železo.

Zdroj: zadovolnja, rodaleinstitute.org, studie