Boty z hroznů a houbové kabelky: nástup nové kůže bez utrpení zvířat. O co jde?

Přidat na Seznam.cz

Obuli byste si boty z hroznové kůže? Nebo rukavice z kaktusové kůže? A co třeba bundu z kombuchové kůže a k tomu tašku z houbové kůže? „Alt kůže“ se díky snaze o udržitelnější módu dostává stále více do popředí, píše Theguardian.

Tento týden byla představena nová udržitelná značka Lerins‘ zakladatele Daniela Rubina. Uvedla na trh boty za v přepočtu 3800 korun vyrobené z materiálu podobného kůži, který však vznikl z hroznových slupek zbylých při výrobě vína.

Takzvaná „kůže na rostlinné bázi“ slibuje velké výhody pro planetu. Lerins‘ nejenže upcykluje existující odpad (jako je tomu i v případě „kůže“ vyrobené z jablek, banánů a ananasu), ale také se odpoutává od dobytkářského průmyslu a tím se vyhýbá problémům s emisemi skleníkových plynů, odlesňováním a napomáhá k lepším životním podmínkám zvířat.

Lerins‘ se připojuje k rostoucímu počtu značek, které pracují s alternativami kůže na rostlinné bázi, mezi nimiž jsou například Allbirds, Hermès, Reformation a Stella McCartney.

A není to jen kůže na rostlinné bázi, která si získává pozornost. Tento týden Leonardo DiCaprio s Kering, mateřskou společností módních značek jako Gucci, Saint Laurent a Balenciaga, investovali „významné“ částky do kalifornského startupu VitroLabs, který se zabývá laboratorním pěstováním kůže. Tento proces zahrnuje kultivaci kmenových buněk za účelem replikace zvířecí kůže, takže se očekává, že kůže bude stejně pevná a trvanlivá jako běžná kůže.

„Nacházíme se v bodě zlomu,“ říká americká novinářka a spisovatelka Dana Thomasová. „Když jsem v roce 2019 psala knihu Fashionopolis (zabývající se budoucností udržitelné módy), bylo to ve fázi testování, teď se to zavádí komerčně – je vzrušující být při tom.“

V srpnu uvede Stella McCartney na trh boty a kabelky z hroznové kůže a později v tomto roce koženou tašku z hub, která se vyrábí z mycelia, kořenové houbové struktury. První boty od Allbirds‘, vyrobené z rostlinného oleje a přírodního kaučuku, budou uvedeny na trh „v pravý čas“. Materiálů a způsobů jejich využití přibývá raketovou rychlostí.

Pro i proti

Ukazuje se však, že pro rostlinné alternativy kůže je obtížné konkurovat trvanlivosti kůže hovězí. Vezměme si například boty na rostlinné bázi, říká Dr. Laetitia Forstová. „I když je jejich počáteční dopad nižší, pokud je budete muset měnit každý rok na rozdíl od každých 10 let, jejich celkový dopad bude mnohem vyšší.“

Dosavadním řešením byl – kontroverzně – plast. Mnohé z alternativ kůže používají polyuretanový (PU) povlak, aby se zvýšila jejich odolnost. Pokud kombinujete přírodní a syntetické materiály, nastanou problémy na konci cyklu. Plasty zhorší biologickou rozložitelnost výrobku.

Není pochyb o tom, že kožedělný průmysl na rostlinné bázi chce tento problém rozlousknout. Nikdo není rád, že má ve svých výrobcích petrochemikálie. Souhlasíte, že zvyšující se konkurence donutí společnost vyvinout udržitelnější řešení?

Zdroj: theguardian.com