Jak na šatník v drahých časech

Přidat na Seznam.cz

Nemám co na sebe, taková myšlenka proletí jednou za čas hlavou snad každé ženy. Jenže pořídit si něco nového na sebe je teď pro mnoho z nás rozmařilost. Zdražilo snad úplně všechno a inflace citelně ukusuje z rodinných úspor. Jak tedy ospravedlnit nákup oblečení v drahých časech?

Možná je právě teď vhodná doba přehodnotit svůj přístup k nakupování. Není potřeba držet krok s kampaněmi módních řetězců, není potřeba dělat si malou radost nákupem v každém výprodeji. Tím docílíte jen toho, že máte přeplněnou skříň a stejně nemáte co na sebe.

Dejte si nákupní detox

Pokud máte napjatý rozpočet, nenakupujte. Ve skříni jistě máte oblečení dostatek, nemusíte si kupovat nové. Můžete nosit pořád to stejné, aspoň si lidé zapamatují váš styl. Můžete prohrabat svou skříň a najít nějaký zapomenutý poklad. Můžete opravovat a přešívat. A vůbec se za to nemusíte stydět.

Šatník je o odvaze být tím, kým skutečně jste. Když si nebudete zaplevelovat šatník novými a novými trendy okoukanými z výloh nebo stránek časopisů, můžete si konečně ujasnit, jak oblečením vyjádřit svou osobnost a jak se v něm cítit skvěle.

Pokud přesto potřebujete něco nového na sebe, pokračujte dále ve čtení.

Nakupujte pomalu

Když nakupujete impulzivně, protože to třeba bylo zrovna ve slevě a bylo škoda to tam nechat, často se stane, že přinesené kousky se vlastně vůbec nehodí do vašeho života. Nesedí a nelichotí vám, necítíte se v nich pohodlně ani příjemně, nepasují ke zbytku šatníku, nevystihují vaši osobnost. Vzhledem k tomu, že teď leží nenošené ve skříni, to byly zbytečně vyhozené peníze.

Tak co takhle při nakupování zpomalit? Zamyslet se nad tím, co ve svém šatníku skutečně potřebujete a jaké kvality od oblečení očekáváte. Pak si za tím jít a hledat přesně ten kousek, který dokonale splňuje vaše požadavky. A klidně si dát v tom hledání načas. Nespěchat na sebe, netlačit se do nákupu něčeho, co je jakž takž ono, rozmyslet si, jestli byste si danou věc koupila za plnou cenu. Být vybíravý na začátku znamená neutrácet peníze za něco, co nakonec nenosím.

Navštivte swap oblečení

Swap je akce, na kterou přinesete svoje nepoužívané věci a na oplátku si zase můžete něco odnést. Prvním přínosem je, že si doma uklidíte a chytře se zbavíte něčeho, co by se jinému mohlo hodit. Co (a jestli vůbec něco) si ze swapu odnesete, je potom jen na vás. Swap je o náhodě a o štěstí. Když narazíte na něco, co se vám líbí a má to správnou velikost, radost je o to větší.

Zkuste navštívit swap oblečení v okolí svého bydliště. Pokud jste na žádný nenarazila, zkuste uspořádat vlastní. Pozvěte kamarádky, kolegyně nebo sousedky, udělejte si hezké odpoledne a u toho si mezi sebou zkuste vyměnit oblečení.

Porozhlédněte se po (on-line) bazarech

Nosit oblečení z druhé ruky není ostuda. Značí to, že myslíte na planetu a snažíte se chovat zodpovědně. Ekonomicky to taky dává smysl, protože kvalitní kousky tak často pořídíte mnohem levněji. Můžete zajít do nejbližšího secondhandu nebo se porozhlédnout po internetových bazarech v sekci oblečení. Kromě toho existuje aplikace Vinted, kde můžete brouzdat nekonečné hodiny skrz vystavené šatníky ostatních a hledat, co vám schází.

Zkuste půjčovnu módy

Pokud potřebujete oblečení na speciální – jednorázovou – příležitost, nemusíte hned běžet do obchodu pro nové oblečení. Zeptejte se kamarádek, jestli si od nich můžete něco půjčit. Běžte do půjčovny oblečení. Můžete také vyzkoušet Fashiontéku, první českou půjčovnu oblečení s pomalou módou, kde najdete pečlivý výběr modelů zodpovědných značek.

Vyzkoušejte tento podzim jeden z výše uvedených tipů, ušetříte nejen peníze, ale i planetu.

Zdroj: SLOU, redakce