Proč nám některé písničky uvíznou v hlavě?

Přidat na Seznam.cz

Také se vám pravidelně stává, že se vám do hlavy dostane nějaká píseň (a nemusí to být zrovna váš oblíbený hit) a ne a ne ji z ní odstranit? Proč se tak děje, nám vysvětluje Science Focus.

Písně, které nám vtíravým způsobem vlezou do hlavy, se nazývají „ušní červi“ – z německého „ohrworm“ nebo také „nedobrovolné hudební snímky“ a někdy mohou být velmi nepříjemné. Ušní červi existují, protože mozek nikdy nepřestane fungovat. Neustále v naší mysli víří smyčky a vzory. Sluchové oblasti kůry, kde jsou uchovávány hudební informace, mohou celý den zpracovávat hudební úryvky nebo celé symfonie.

Jedna z teorií popisuje písně jako memy – kousky informací, které soutěží o použití našeho mozku, aby se zkopírovaly. Většina selže, ale některé mají to, co je potřeba k tomu, aby se staly ušním červem, ať už je to nezapomenutelná fráze nebo rekurzivní struktura, takže nikdy nedosáhnete uspokojivého konečného bodu a nezastavíte se.

3 tipy, jak se opakované melodie zbavit

Podle vědkyně Kelly Jakubowské, která vychází z šetření mezi třemi tisíci dotazovanými, existují tři způsoby, jak porazit „ušního červa“. Nejčastější radou je poslechnout si píseň, jejíž část se vám uhnízdila v hlavě, uvádí Eurozpravy.

Druhou doporučenou technikou je pustit si úplně jinou píseň, která vyžene tu otravnou. Spolehlivá je podle respondentů například britská hymna Bože, chraň královnu (God Save the Queen). Třetím řešením nepříjemné situace je podle ní úplně změnit činnost a odpoutat tak mozek od nepříjemně vlezlé melodie.

Zdroj: Science Focus, Eurozpravy