Prokřupáváte si prsty? Podívejte se, co to způsobuje!

Přidat na Seznam.cz

Prokřupnout si prsty, záda nebo krk? Přináší to jistou úlevu, ale víte, co to způsobuje? Prozradíme vám, jaká existují rizika, co se s klouby děje i jaké mýty kolem tohoto tématu panují!

Zvuk nezpůsobují ani kosti, ani klouby

Typický zvuk při prokřupnutí kloubů je pro některé noční můrou. Co ale tento zvuk způsobuje? Nejsou to do sebe narážející klouby, ani vám nepraskají kosti, jak mnozí věří. Experti se shodli na tom, že se jedná o kloubní maz. Tato tekutina chrání klouby před třením, a ve chvíli, kdy se klouby roztáhnou, vzniká v této tekutině podtlak. Právě ten pak způsobuje charakteristivký zvuk při prokřupnutí kloubů.

Ne všechny klouby a ne pořád

Zajímavé je, že není možné prokřupnout každý kloub. Prsty na rukou, krční a bederní páteř nebo prsty na nohou prokřupnete snadno, u jiných kloubů to tak lehké není. Pokud si navíc sami prokřupáváte některé části těla, možná jste si všimli, že není možné to opakovat každou chvíli. Než vám klouby opět vydají svůj charakteristický zvuk, trvá to asi 30 minut.

Artritida – mýtus nebo varování?

Možná vás někteří lidé varovali před artritidou – zánětlivým onemocněním kloubů. Vědci ale tvrzení, že ji způsobuje i prokřupávání kloubů, vyvrátili. Ještě se ale neradujte – prokřupnutí vám má ulevit a nemělo by vás tedy bolet. Existují ale i jiná rizika, jako například častý otok rukou nebo uvolnění okolního svalstva. Pokud si navíc prsty prokřupáváte tak, že za ně zatáhnete, při větší síle hrozí jejich vytežení z kloubu nebo poranění vazů.

Není křupání jako křupání

Pokud si čas od času prokřupnete prsty nebo páteř, je to z vaší vůle. Například kolena by ale křupat neměla, tzn. že pokud vaše koleno při ohybu prokřupne, něco není v pořádku. Může se jednat například o lehkou deformaci, pozor ale dejte na artrózu.

zdroj: kloubyvazy, idnes, prozeny