5 věcí, které byste nikdy neměli říkat svému partnerovi, když jste naštvaní 

Přidat na Seznam.cz

Když jste rozzlobení, můžete mít pocit, že auto řídí někdo jiný a vy jste jen spolujezdec. Jednou z nevýhod této primitivní emoce, i když je jistě v některých situacích užitečná, je, že omezuje vaši racionálnější stránku, píše portál Fatherly.

Vztek vám může dodat příval energie a emocí. Problém je v tom, že když jsme rozzlobení, nemáme plný přístup k té části mozku, která řeší problémy a předvídá důsledky. V podstatě jednáme s nejmenšími zdroji, které nám umožňují konflikt vyřešit. Podívejte se na 5 věcí, které byste svému partnerovi nikdy neměla říkat, když jste naštvaná.

„Ty vždycky…“ nebo „Ty nikdy…“

Během vášnivé hádky je velmi snadné dělat rozsáhlá zobecnění. „Vždycky děláš tohle…“ nebo „Tohle nikdy neděláš…“. Takové fráze jsou přehnané a slouží pouze k prohloubení sporu. Tato slova jsou neužitečná a odvádějí pozornost od základních emocí souvisejících s daným problémem. Místo toho byste se měli zaměřit na jazyk specifický pro daný spor. A jako vždy používejte výroky „já“, když nabízíte svou verzi věci.

„Jsi tak sobecký…“

Hněv rozpoutává naše obranné emoce a také touhu udeřit a ublížit osobě, se kterou se hádáte. To může způsobit, že přejdete do útoku a vytáhnete taková obvinění jako „Jsi tak sobecký“ nebo „Jsi tak manipulativní“. Takové kritické řeči jsou nejen zraňující, ale odvedou pozornost vašeho partnera od probíraného tématu a způsobí, že vynuluje zraňující řeči, které celou hádku shodí. Obviňující řeči staví lidi do defenzivy a udržují cyklus toxických hádek. Nepomáhá vám to prosadit svůj názor.

“Nezajímá mě tvůj názor”

Jakékoli výroky, které ve vašem partnerovi vzbuzují pocit, že vás jeho pohled na věc nezajímá, jsou velkým „ne“. Fráze jako „Koho to zajímá?“ nebo „No a co?“ je třeba odmítnout, protože v partnerovi vyvolávají pocit, že je znehodnocen a nevyslyšen. Ne, nemusíte s nimi souhlasit, ale je důležité je vyslechnout.

Jak důležité? Když se váš partner snaží vyjádřit něco, co ho rozrušilo, nepřesouvejte konverzaci na to, co se děje ve vašem světě. I když to děláte jako způsob, jak se vztahovat k partnerovu boji, může to působit znehodnocujícím dojmem, jako byste diskusi vedli výhradně o sobě.

Slova, která záměrně tlačí na jejich spouštěcí tlačítka

Každý má spouštěče, témata, slova nebo fráze, které ho zraňují, dráždí nebo vyvolávají výbušné reakce. Je pravděpodobné, že ty partnerovy znáte docela dobře. Není třeba říkat, že záměrné zmiňování těchto témat je malicherné a neproduktivní, pouze prodlužují hádku a způsobují její odbočení do jiných, méně pozitivních směrů. I když váš partner vyvolává hádku proto, že je rozrušený, snažte se těmto spouštěčům vyhnout, abyste ho nezahltili a nezaplavili dalšími emocemi.

Jakékoliv zášti z minulosti, které jste si nechali líbit

S největší pravděpodobností je ve vašem vztahu něco, co není vyřešeno. Nepříjemný problém, který jste zpočátku ignorovali, ale od té doby se mnohem více rozrostl. Nebo možná minulá hádka, která nebyla nikdy skutečně vyřešena. V zápalu hádky můžete být nuceni zmínit jedno nebo druhé. Upřímně řečeno, je to hrozný impuls. Vytahování minulých poznámek, hádek nebo zášti způsobí pouze to, že se hádka vymkne kontrole a povede k tomu, že se jeden z vás nebo oba uzavřete.

Zdroj: fatherly.com