Demisexualita: jaké to je být v těle demisexuála?

Přidat na Seznam.cz

Demisexualita je sexuální orientace, která popisuje někoho, koho sexuálně nepřitahují lidé, které ještě nezná nebo ke kterým necítí citové pouto. Tuto sexuální orientaci popsal web cosmopolitan.com.

Tito lidé mohou cítit sexuální pocity vůči druhým lidem, ale až poté, co je poznají a naváží s nimi vztah na hlubší úrovni. Jednou z častých mylných představ o demisexualitě je, že se neliší od rozhodnutí zdržet se sexu, ale to prostě není pravda. Lidé, kteří se rozhodli zdržet se sexu, se mohou stále dívat na druhé sexuálním způsobem a cítit se jimi přitahováni, ale být demisexuální znamená, že tuto sexuální přitažlivost fyzicky necítíte, pokud jste se již citově nespojili.

Pro některé je termín pouze vymyšlený, ale demisexuálové říkají něco jiného. „Až po střední škole jsem konečně našel někoho, kdo mě bezprostředně přitahoval. Byla tak zábavná a milá a kombinace těchto vlastností ve mně opravdu vyvolala touhu být jí fyzicky nablízku. Připadalo mi to jako začátek citového vztahu, který jsem nikdy předtím necítil. Pro mě bylo v romantice vždycky něco víc vzrušujícího než v sexu. Miloval jsem pozornost, romantiku a poznávání, jen mě nevzrušovalo nabalování,“ říká chlapec jménem Jeffrey, který se považuje za demisexuála.

O svou zkušenost se podělila také dívka jménem Lindsey, která svůj příběh o demisexualitě popisuje slovy: „Nikdy jsem necítila žádný spěch. Věděla jsem, že mě muži přitahují, ale cítila jsem, že je něco nějak špatně, a tak jsem si začala dělat průzkum.“

„Opravdu jsem uvažovala o návštěvě psychologa a často jsem se ptala rodičů, jestli si myslí, že je se mnou něco v nepořádku. Nakonec jsem si udělala kvíz, který jsem viděla někde na Twitteru, a vyšel mi demisexuální výsledek. Vždycky mě nejvíc ze všeho přitahovala duševní stránka člověka a součástí demisexuální orientace je navázat s někým duševní spojení. Není možné, abych se někdy fyzicky otevřela, aniž bych měla hlubší spojení, které by za to stálo,“ zakončuje demisexuální dívka.

Zdroj: cosmopolitan.com