Nevíte si rady s krizí svého partnera?

Přidat na Seznam.cz

Krize středního věku je emocionálně nepříjemné období, kterým lidé procházejí mezi 35. a 65. rokem života. Pro mnohé se krize projevuje jako období existenciálního sebehodnocení, kdy se člověk ocitá na rozcestí mezi mládím a stářím, jako by neustále zpochybňoval svá životní rozhodnutí nebo chování. Pro některé je toto období skutečnou „krizí“, která je přiměje k různým projevům vybočujícím z jejich charakteru, ať už se jedná o drobné úpravy jejich rutiny, nebo o drastické změny jejich osobnosti a přesvědčení.

Ujistěte se, že se opravdu jedná o krizi středního věku.

Podívejme se na 5 základních rysů

Jedno z velkých znamení krize středního věku? Vyhledávání zábavy a dobrodružství, a to v dobrém i špatném slova smyslu.

U některých lidí, kteří procházejí krizí středního věku, se objeví deprese, která ovlivní jejich náladu do té míry, že negativně ovlivní jejich aktivity a vztahy. Přátelé, rodina a práce mohou být zanedbávány.

Vyjadřování hněvu a obviňování: Partner, který prochází krizí středního věku, se může při výlevech svých měnících se pocitů snažit svést problémy na vás.

Odklon od manželství: Ať už kvůli pocitu neklidu nebo touze znovu si potvrdit svou sexuální zdatnost, nevěra je častým příznakem krize středního věku. Pokud se váš manžel či manželka stáhne z manželství jak na fyzické, tak na emocionální úrovni, začne pracovat v podivných hodinách nebo si více než obvykle chrání svůj telefon, můžete pozorovat příznaky nevěry.

A konečně náhlý odchod ze zaměstnání nebo investice do nové životní dráhy jsou varovným signálem.

Přestože je snadné se domnívat, že krize středního věku je způsobena pouze strachem ze stárnutí, krize středního věku je obvykle vyvolána událostí, která mění život, a má více společného s úzkostí ze změny než se strachem ze stárnutí. Zejména ve středním věku nás může potkat řada významných životních událostí – například rozvod, významné narozeniny, úmrtí rodiče, lékařská diagnóza nebo stěhování dětí z domova – které nás nutí čelit vlastní smrtelnosti a přijmout (někdy nevědomky) novou identitu.

Jak pomoci svému partnerovi?

Buďte dobrým posluchačem. Nechte svého blízkého mluvit o jeho trápení.

Naslouchejte bez předsudků a zpočátku se vyvarujte rad.

Uvědomte si, že krize středního věku je normální. Touto fází prochází mnoho mužů, 

i když u některých je reakce extrémnější než u jiných.

Podpořte jeho touhy a připojte se, když můžete.

Věnujte mu pozornost.

Nedovolte,aby se Váš muž cítil po odstěhování dětí ignorován. 

Pracujte na sobě společně, držte jeden duhého.

Zajděte si do manželské poradny. 

Pracujte na životních cílech dohromady.

Zdroj: redakce – vlastní zkušenost