Pokud váš partner sleduje každý váš krok a trápí ho výbuchy vzteku, možná se potýká s toxickou žárlivostí. Hranice mezi zdravou a nezdravou žárlivostí může být tenká

Přidat na Seznam.cz

I lidé v těch nejbezpečnějších vztazích se mohou potýkat s občasnými vlnami žárlivosti. Je naprosto normální, pokud se vám zvedne žaludek poté, co vidíte, jak se váš partner sbližuje se svou atraktivní kolegyní. Téměř všechny páry už někdy zažily nějakou variantu debaty typu: „Vždyť je to jen kamarádka“.

Je žárlivost normální?

Žárlivost není sama o sobě červenou vlajkou ve vztahu. V jádru tento nepříjemný pocit obvykle pramení z úzkosti, podezřívavosti, paranoie nebo nejistoty, uvádí web Self. Ačkoli většina z nás nemá tuto emoci ráda, žárlivost může být ve skutečnosti zdravým ukazatelem toho, že se možná necítíme bezpečně a potřebujeme od partnera nějakou jistotu.

Největší rozdíl mezi zdravou a nezdravou žárlivostí je v tom, jak ji zvládáme. Ta první je přirozená, normální a hlavně dočasná, ta druhá je toxická, výbušná a nekompromisní a obvykle svědčí o touze ovládat druhou osobu. Hranice mezi nimi může být tenká, a proto jsme dali dohromady seznam signálů, které byste neměli ignorovat.

Partner sleduje každý váš krok

Jedna věc je, když je váš partner zvědavý, komu voláte tak pozdě v noci nebo do jakého baru chodíte s kamarády bez něj. Ale pokud máte pocit, že musíte neustále hlásit, kde se nacházíte, nebo se váš milenec dožaduje nahlédnutí do vašich textových zpráv, je to varovné znamení, že jeho žárlivost je toxická. Nejenže je to super otravné a zatěžuje to vztah, ale brát vám svobodu a ničit váš pocit soukromí může signalizovat citové zneužívání.

Časté výbuchy vzteku

Každý má chvíle, kdy ho hněv přemůže a reaguje způsobem, na který není příliš hrdý. Pokud však kolem svého partnera často chodíte po špičkách nebo zůstáváte ostražité ze strachu, že jeden špatný pohyb vyvolá křik, udělejte krok zpět a zeptejte se sami sebe, proč jste tak opatrné. Pocit úzkosti, když očekáváte jejich reakci, je způsob, jakým vám vaše tělo říká, že se s touto osobou necítíte bezpečně a jistě, a je důležité tomuto instinktu naslouchat.

Žádné přátelství nebo čas o samotě

Je někomu stoprocentně příjemné vidět svého partnera, jak se chichotá interním vtipům se svou nejlepší kamarádkou, která je náhodou extrémně sexy a bez námahy cool? Myslíme si, že ne. Je přirozené, že se v takových chvílích cítíme trochu nejistě. Jistě, každý má své nejistoty, ale nikdo nemá právo rozhodovat o tom, s kým se budete bavit nebo stýkat. To neznamená, že byste měli všechny partnerovy starosti automaticky smést ze stolu.

Pokud jste se snažili o kompromis a co největší transparentnost a váš partner se vás stále neustále vyptává nebo o vás pochybuje, když se stýkáte s jinými lidmi, je to znamení, že jeho „přehnaná péče“ nebo „starost“ je ve skutečnosti jen kontrolující.

Snaží se vás zcela odříznout od ostatních lidí, včetně přátel a rodiny

Pokud váš partner neustále shazuje vaše blízké nebo se vás snaží přesvědčit, že je jedinou osobou, které můžete věřit, mějte se na pozoru. Místo toho, aby se vás snažil „chránit“, vás ve skutečnosti může odříznout od vašeho podpůrného systému jako způsob, jak vás ovládat a manipulovat s vámi.

Trávit čas odděleně a mít své vlastní přátele, koníčky a zájmy, je pro vás a váš vztah stejně důležité jako trávit kvalitní čas společně. Partner, kterému na vás skutečně záleží, vás bude podporovat v tom, abyste byli sami sebou a stýkali se s lidmi a věcmi, které máte rádi a ne vás brzdit.

Zdroj: self.com, Youtube