Trauma může ovlivnit váš sexuální život. Jak si všimnout příznaků?

Přidat na Seznam.cz

Trauma je tak trochu jako lepidlo – nalepí se na nás a zaschne na místech, o kterých jsme ani nevěděli, že se tam může dostat. Trauma žije v nás a následně i v našich vztazích. Někdy víme, jak nás ovlivňuje, můžeme rozpoznat určité chování a bolestivé reakce, ale jindy o jejím zásahu nemáme tušení.

Jedním z nejčastějších míst, kde se trauma může projevit, aniž byste si to třeba uvědomovali, je ložnice. A navzdory tomu, že sex je obrovskou součástí našeho života, je to, jak se trauma může projevit v našem sexuálním životě, stále poměrně neprozkoumané.A přestože jsme jako společnost stále otevřenější rozhovorům o tom, co se děje v sexuálním životě, někdy se stále můžeme cítit příliš zranitelní, když chceme rozpoutat debatu o sexu a traumatu.

Některé věci, které v sexuální oblasti děláme (nebo nechceme dělat), mohou souviset s bolestivým zážitkem z minulosti, který se ozývá nečekaným způsobem a na nečekaných místech.

5 příznaků, že trauma ovlivňuje váš sexuální život:

Potíž s tímto typem vedlejších účinků traumatu spočívá v tom, že není vždy jednoduché je rozpoznat, nicméně poradkyně Ruth Micallefová vysvětluje pro Glamour magazine, že existují určité příznaky, na které si můžete dát pozor a které mohou poukazovat na to, že trauma o sobě dává vědět v ložnici.

  1. Pocit potřeby být aktivní a potřeba zcela se soustředit na druhou stranu, být poddajný, abyste se nestali odmítnutými.
  2. Pocit, že nejste dostatečně dobří nebo atraktivní, a v extrémnějších případech jít pod nůž, abyste byli více sexy. Miliardářka Kylie Jenner hovořila o tom, že to byly nevlídné poznámky od chlapce o tom, že kvůli velikosti svých rtů špatně líbá, které byly konečným spouštěčem toho, že si nechala rty napíchat.
  3. Zapojení se do velmi riskantního sexu nebo do sexuálních setkání, která se po skončení nemusí zdát tak skvělá, protože si nevážíme svého těla a necítíme se s ním spojeni.
  4. Důsledné podvádění partnerů jako způsob, jak se od nich odpoutat, může být známkou toho, že můžete mít problémy se závazky kvůli své rané vazbě na pečovatele nebo pozdějším zkušenostem s partnery.
  5. Pokud se při sexu necítíte plně přítomní, ať už je to kvůli vašemu odpoutávání, sestavování, vyhýbání se nebo předvádění, může to být známkou toho, že vám v cestě stojí trauma.

Je však důležité si uvědomit, že trauma jen tak nezmizí. Když něco přežijeme – cokoli, co naše tělo a mozek považují za obtížné, neseme si to s sebou. Může to působit frustrujícím dojmem, zejména když nám to blokuje pocit radosti. Pokuste se ale připomenout si, že se vás tím vaše mysl snaží chránit, jen se jí to trochu nedaří. Ačkoli může trvat nějaký čas, než se pomalu propracujete k osvobozujícímu sexuálnímu životu, můžete si hned projevit lásku a soucit – a není to základ každého zdravého vztahu?

Zdroj: glamourmagazine.co.uk