Studie odhalila, co je pro vás důležité, abyste si nezruinovali sexuální život

Přidat na Seznam.cz

Tak jako každou funkci vašeho těla, i vaši touhu a schopnost mít sex snadno, ovlivňují různé faktory. Pokud zápasíte s nízkým libidem nebo sexuální dysfunkcí, můžete to jednoduše napravit. Nedávná studie prozradila, které věci se před spaním vyvarovat, pokud si nechcete zruinovat svůj sexuální život.

Pokud se dobře nevyspíte, váš sexuální život může trpět. Studie North American Menopause Society (NAMSA) zjistila, že „nedostatečně kvalitní spánek může vést k problémům v ložnici v podobě ženské sexuální dysfunkce“. Podle studie měly ženy s nekvalitním spánkem dvakrát vyšší pravděpodobnost problémů, jako je nedostatek sexuálního zájmu nebo potěšení, než ženy s kvalitním spánkem.

„Tato studie zdůrazňuje souvislost mezi špatnou kvalitou spánku a sexuální dysfunkcí. To jsou dva běžné problémy žen ve středním věku a jejich řešení může přispět ke zlepšení kvality života,“ říká hlavní autorka studie Stephanie Faubionová, ředitelka NAMSA.

Studie zjistila, že dobrá kvalita spánku souvisela se sexuální aktivitou. „Pokud před unavenou ženu dáte talíř spánku a talíř sexu, pokaždé zvolí spánek,“ vysvětlila Faubionová. Podle této logiky, pokud jste dobře odpočatí, je pravděpodobnější, že se budete chtít věnovat sexu.

Sexuální vztahy vám také mohou pomoci lépe se vyspat. „Většina žen si dopřeje lepší spánek po tom, co se oddají sexuální aktivitě, protože tělo po orgasmu uvolňuje hormony, včetně oxytocinu a prolaktinu,“ říká Wayne Ross, výzkumník a poradce. „Tyto hormony vyvolávají pocit spokojenosti a relaxace a hladiny hormonu kortizolu se také snižují, čímž způsobují nutkání spát,“ dodal Ross.

Účinky nekvalitního spánku se mohou projevit různými způsoby, zejména pokud jde o vaše hormony. „Spánek je nezbytný pro uvolňování a regulaci hormonů zodpovědných za sexuální funkce a libido,“ říká Chelsie Rohrscheib, vedoucí neurovedkyně a spánková specialistka společnosti Tatch. „Snížené pohlavní hormony a zvýšené stresové hormony mohou mít zásadní vliv na pohlavní styk,“ ozřejmila Rohrscheib.

Sexuální funkce jsou navíc regulovány autonomním nervovým systémem (ANS), který „řídí tělesné funkce mimo naši vědomou kontrolu a probíhají automaticky“. Patří tam například tlukot srdce, trávení, močení a sexuální vzrušení. Kvalitní spánek je pro správné fungování ANS nezbytný.

„Když ztratíme spánek, ANS nejenže nefunguje tak efektivně, jak by mělo, ale také zvyšujeme hladinu stresu, což vede náš nervový systém k přechodu do režimu přežití. Když jsme v režimu přežití, jednou z prvních tělesných funkcí, která se dostane na vedlejší kolej, je sexuální touha a vzrušení,“ dodala Rohrscheibová.

Podnikněte několik kroků
Pokud se snažíte zlepšit kvalitu spánku a následně svůj sexuální život, můžete podniknout několik kroků. Rohrscheibová navrhuje dodržovat přísný harmonogram spánku i o víkendech. Měli byste si také vytvořit pravidelnou rutinu před spánkem, která zahrnuje relaxační aktivity, které můžete dělat půl hodiny až hodinu před spaním.

„Mezi relaxační aktivity patří čtení, poslech hudby, meditace nebo koupání se ve vaně,“ poznamenala Rohrscheibová. Zároveň se před spaním vyvarujte obrazovkám a nekonzumujte kofein nejméně šest hodin před spaním. Ideální je vyhradit si na spánek sedm až devět hodin každou noc. „Věda neustále dokazuje, že spánek kratší než sedm hodin má mnoho škodlivých účinků na mozek a tělo,“ dodala na závěr Rohrscheibová.