Úzkost, strach, smutek, či pocit viny. Možná jste vztahu s manipulátorem. Poznejte to podle těchto osmi znaků

Přidat na Seznam.cz

Cítíte ve vztahu úzkost, strach, smutek, či pocit viny? Můžete za vše Vy a cítíte se nedostatečně? Dost možná žijete ve vztahu s manipulátorem a těchto osm znaků vám ho pomůže odhalit.

V toxickém vztahu, kdy jeden z partnerů s tím druhým manipuluje, je velmi těžké soužití. Je to nevyrovnaný vztah a manipulátor ve vás pomalu, ale jistě vytváří pocit, že bez něj nic nedokážete a všechny špatné věci, ke kterým ve vztahu dojde, jsou jen a pouze vaše vina. Dokonce ve vás dokáže vyvolat pocit, že za nic nestojíte a pokud ano a Vy by jste něco dokázali, je to jen díky němu. A vlastně by jste mu měli být jako vždy vlastně vděční.

Vztahového manipulátora není zpočátku lehké odhalit. Ale my vám přinášíme osm znaků, které vám k jeho odhalení pomohou.

1. Rozdíl mezi tím co říká a jak se chová

Manipulátoři velmi rádi poučují a poukazují na chyby druhých. Svoje vlastní chyby nikdy nevidí a pokud s nimi jdete do konfrontace, může se stát, že od něj uslyšíte věty typu: “ Dělám to vše pro nás“, “ Ty si toho vůbec nevážíš, mám tě přeci rád/a.“ nebo také větu: “ Ty mě vůbec nemáš rád/a, když jsi schopen toto říct.“

K jakémukoli špatnému chování od něj, které vám ubližuje, dostanete spousty neprůstřelných argumentů, po kterých nabydete dojmu, že to vlastně nejspíš přeháníte a v koutku duše pomalu začnete přemýšlet o tom, zda chyba opravdu není na vaší straně.

2. Často lže vám i okolí

Lže prakticky pořád. Od malých až po velké lži, které se stanou nedílnou součástí vašeho života a Vy brzy začnete ztrácet pojem o tom, co je realita a co je lež. A pokud na jeho lež přijdete a budete ho s ní konfrontovat, bude ji bez mrknutí oka popírat a dokáže vás svou argumentací zmanipulovat tak, že nakonec špatní z toho vyjdete Vy sami.

3. Vaše slabá místa využije proti vám

Jestliže váš partner zná vaše mindráky, trápení a traumata, je schopen je ve chvíli, kdy se mu to bude hodit, použít proti vám. Nezáleží mu na tom, jakou bolest vám tím způsobí, ale pokud se mu to zrovna hodí, bez okolků je použije proti vám. Budete se cítit více nejistě a o to mu především jde.

4. Za vše můžete Vy

Ať se jedná třeba o partneru vinu, pokaždé ve vás vyvolají pocit, že za to můžete Vy. Cítí se zrovna manipulátor zle a nemá dobrou náladu? Něco se mu nepodařilo? Je to přeci vaše vina. Pokud se ho například zeptáte, proč se k vám tak chová, je schopen vám odpovědět, že se chová tak, jako Vy. Že je vlastně vaše zrcadlo. Může to být například situace, kdy je manipulátor bez zaměstnání a nemá na zaplacení poplatků a Vy i když pracujete a na platbách se také podílíte, můžete za to, že na zaplacení nemá. Měli jste se přeci podílet více, nebo je momentálně bez zaměstnání vlastně kvůli vám, i když to tak není. Jakékoli jeho problémy, ať už se týkají čehokoli, jsou jen díky vám.

5. Rádi ze sebe dělají oběť

Jsou to chudáčci a Vy jste Ti, kteří jim ubližují. Oni toho přece pro vás tolik udělali a Vy si toho vůbec neceníte. Pokud se na ně rozzlobíte kvůli něčemu co provedli, je to vaše vina, jelikož jste měli nepřiměřená očekávání. Oni pro vztah dělají tolik a Vy nedokážete ocenit jejich úsilí. Neustále vyzdvihují svoje kvality, které vám předhazují, upozorňují na to, co Vše už pro vás udělali a nikdo jiný by to neudělal a Vy si ničeho nevážíte. Vzápětí vám může položit otázku, kolik jste toho udělali pro vztah Vy. A ať už odpovíte a je toho například mnoho, tak vám poví, že to je normální, to se od partnera očekává, ale co udělali oni, je něco víc.

6. Hrají si s vašimi city

Na začátku nikdy nepoznáte, že máte co dočinění s manipulátorem. Jsou velice okouzlující a šarmantní. Vyvolají ve vás pocit, že je vám s nimi nádherně, udělají pro vás cokoli a že jsou pro vás tou nejlepší volbou. Dostanou vás tam, kam přesně chtějí. Náhle své chování změní a Vy se budete cítit nejistě a marně budete tápat po tom, co se stalo a co ho ke změně chování vedlo. Budete neustále na emoční houpačce. Dá vám pocit lásky a štěstí a v dalších dnech vás bude udržovat v nejistotě a zoufalství. Budete si dávat změny v jeho chování za vinu a budete se snažit s ním udobřit. Ani to nepostřehnete a jste v emoční houpačce, kterou vás udržuje závislé na vztahu s ním. Chcete přeci to, co bylo na začátku, no ne?

7. Mění své názory a chování podle situace

Myslíte si, že ho znáte a víte jaké má názory? Pak vás může překvapit, že jedná a mění názory podle toho, jak se mu to v dané situaci zrovna hodí. A vždy v jeho prospěch.

8. Mluví vám často do života

Rád vám říká co máte dělat, proč by jste to měli dělat a nebo naopak proč by jste to, co zrovna chcete, dělat neměli. Pokud je například něco o co opravdu stojíte a jdete si za tím, bude ve vás nenápadnými poznámkami nahlodávat pocit nejistoty a Vy začnete pochybovat sami o sobě a správnosti svého rozhodnutí. Jeho úkolem je řídit váš život, vaše rozhodnutí a mít vás pod kontrolou.

Nenechte se manipulovat

Život s takovým člověkem je vyčerpávající a nevnese vám do života nic pozitivního. Lze vůbec nějakým způsobem proti manipulátorovi jednat? Lze, ale je to běh na dlouhou trať a chce to velkou dávku odhodlanosti a stát si za svým a nenechat se zaplést do jeho sítí. Základem je nehrát jeho hru. Nevysvětlovat a nepouštět se s ním do diskuzí. Nepřebírejte zodpovědnost za jeho činy. Zbavte se pocitů viny a pochybností o sobě samotných, které se ve vás snaží vyvolat. A nedávejte najevo emoce.

Samozřejmě úplně nejlepší je manipulativního člověka odstřihnout ze svého života.

Zdroje: autorský text, stopnasili.cz