Jak hudba ovlivňuje naše děti?

Přidat na Seznam.cz

Víte, že to, co vaše děti poslouchají, ovlivňuje i jejich psychiku? Kromě toho se tak může změnit i jejich chování. Podívejte se, jaký vliv má, dle studie, hudba na naše psychické zdraví a jak moc může změnit i vaše děti!

Děti a dospělí

To, jak hudba ovlivňuje psychiku, se samozřejmě liší. Dospělí lidé mají stabilnější emoce, nevyvíjejí se a i jejich chování se pravděpodobně nezmění. Také se ukázalo, že mužům hudba zvedá sebevědomí, zatímco ženy díky ní ventilují emoce. Děti jsou na tom ale jinak – jejich psychická stránka i chování se teprve vyvíjí, a je velmi snadné je ovlivnit, tvrdí experti.

Pozitivní vliv

Hudba ovšem neovlivňuje nás nebo naše děti jen negativně. Naopak – studie ukázaly, že hudba nám pomáhá překonat těžké chvíle, dokáže nás motivovat, uklidnit nebo inspirovat. Pro mnoho z nás je navíc hudba tak důležitá, že bez ní neopouštíme domov. Na druhou stranu ale existuje také spousta případů, kdy hudba měla spíše negativní vliv.

Negativní vliv

Studie ukázaly, že především žánry jako metal, heavy metal apod. mohou mít na dětskou psychiku velmi negativní vliv. Kromě toho, že hudba může vzbudit negativní emoce, jako vztek, nebo smutek, může vést i k nečekanému chování. Ukázalo se totiž, že obzvláště výše zmiňované žánry mohou nabádat k násilí a sebevraždě.

Jak velký vliv má hudba na dítě?

Možná si říkáte, že pokud hudba nějaké dítě ovlivní, bude to tak jeden z milionu. Proběhla ale studie, která zkoumala tři skupiny dětí od 4 do 12 let. Zatímco první skupina, kde byly děti poslouchající jazz, vážnou hudbu a pop, nejevila žádné rebelské chování, druhá skupina na tom byla jinak. Zde byly děti poslouchající R&B, rock, punk a techno. Většina z nich žádné rebelské chování nevykazovala, ovšem když dovršily 16 let, rebelské chování se dostavilo.

Poslední skupinou byly děti poslouchající hip-hop, heavy metal a gotickou hudbu. A tyto děti spáchaly „drobnou delikvenci“ už ve 12 letech. To zahrnovalo vandalismus, krádeže v obchodech a rvačky. Zdá se tedy, že hudba má na vývoj dítěte možná větší vliv než si myslíme.

zdroj: wehavekids, roodepoortrecord, thestar, studie