Jak sociální sítě ovlivňují nás a naše děti? Internet ovlivňuje chování i zdraví, říká studie. Experti doporučují jen 30 min denně
Sociální sítě se staly nedílnou součástí našich životů. Každých pár hodin instinktivně otevíráme Facebook nebo Instagram na našich chytrých telefonech, abychom měli přehled o tom, co se děje v našich kruzích nebo dokonce ve světě. Jaký to má ale dopad na naše zdraví? Podívejte se, co říkají studie.
Děti, které jsou více než 3 hodiny denně na sociálních sítích, čelí dvojnásobnému riziku psychických onemocnění
Studie, která zkoumala adolescenty ve věku 12–15 let, zjistila, že adolescenti, kteří trávili více než 3 hodiny denně na sociálních sítích, čelili dvojnásobnému riziku duševních onemocnění, včetně příznaků deprese a úzkosti. Riziko je o 60 % vyšší ve srovnání s těmi, kteří se těmto aplikacím vyhýbali. Ti, kteří trávili více než šest hodin denně, zvýšili své riziko o 78 %. Zajímavé ale je, že pro většinu mládeže jsou 3 hodiny denně jako nic. Zjistilo se totiž i to, že až 95 % mládeže ve věku 13–17 let používá sociální sítě, přičemž více než třetina uvedla, že používá sociální média téměř neustále.
Nejde jen o vaše duševní zdraví
Jak uvádí web Outlook, u těch, kteří se věnují sociálním sítím několik hodin denně, je pravděpodobnější, že se u nich rozvinou zdravotní problémy, jako je cukrovka, srdeční choroby a dokonce i nárust hmotnosti. Zejména děti se pak mohou setkat s kyberšikanou nebo dokonce nedostatkem spánku způsobeného nekonečným brouzdáním po internetu. Sociální sítě mají převážně vliv i na lidské chování. Nyní to začalo ovlivňovat způsob, jakým my lidé komunikujeme, pracujeme a budujeme vztahy (formální i neformální), uvádí studie na webu Edubirdie. Na druhou stranu mají sociální sítě i své výhody.
Sociální sítě mohou některým mladým lidem poskytnout pozitivní komunitu, přátelství a spojení s ostatními, kteří sdílejí stejnou identitu, schopnosti a zájmy. Můžou poskytnout přístup k důležitým informacím a vytvořit prostor pro sebevyjádření. Schopnost vytvářet a udržovat přátelství online a
rozvíjet sociální vazby patří mezi pozitivní efekty používání sociálních sítí. Nic se ale nemá přehánět, proto experti doporučují pro lepší fyzické a duševní zdraví používat sociální sítě pouze 30 minut denně.
zdroj: Outlook, Studie, Edubirdie