Jak se zbavit jizev po akné? Vyzkoušejte kyselinu salicylovou nebo vitamín C!

Přidat na Seznam.cz

Akné je psychicky náročné pro každého, kdo jím trpí. A jizvy, které po sobě zanechává, jsou nevítanou připomínkou toho, jak bolestivé, sebevědomí ničící a obtížné může toto kožní onemocnění být. V tomto článku se dozvíte, co s jizvami můžete dělat.

Proč akné zanechává jizvy?

Přirozenou reakcí těla je bránit se všem možným rankám a to včetně akné, připomíná magazín GlamourMagazine. Bohužel se ale někdy naše těla brání takovým způsobem, že na sobě zanechává nerovnoměrnou strukturu a jizvy. A to i v případě, že jste v minulosti měli třeba jen dva pupínky. Můžete s jizvami ale něco dělat? Ačkoli neexistuje žádná záruka, že se budete moci zcela zbavit jizviček po akné, existuje mnoho účinných léčebných postupů, které zlepší jejich vzhled a strukturu. Co tedy dělat?

Používejte čisticí přípravek s kyselinou salicylovou

Dodržování správné čisticí rutiny je klíčem k udržení akné pod kontrolou. Kyselina salicylová působí protizánětlivě a antibakteriálně. Je také lipofilní, což znamená, že je rozpustná v oleji a tudíž působí hluboko v pórech, kde „rozpouští“ všechny nečistoty, které se na místě mohou hromadit, a tak způsobovat různé záněty.

Vitamín C

Vitamin C je silný antioxidant, který je velice přínosný pro pokožku. Fotoprotekce a náprava poškození způsobených slunečním zářením, minimalizace jemných linek a vrásek a hydratace suché pokožky jsou jen některé z výhod, které tento vitamín poskytuje. Pravidelnou lokální aplikací lze také léčit jizvy po akné a předcházet jejich vzniku.  Lokální aplikace vitaminu C může zlepšit celkový vzhled pokožky a zlepšit oba typy jizev prostřednictvím různých mechanismů působení, především produkce kolagenu, obnovy tkání a depigmentace.

Používejte přípravky na obnovu pleti AHA

Pokud máte jizvy po akné, nejlepší volbou pro řešení obojího je používat produkty s obsahem resurfacingových složek. Alfa-hydroxykyseliny (AHA) se často vyskytují v produktech určených k léčbě akné, protože pomáhají odstraňovat odumřelou kůži a zabraňují ucpávání pórů. A co víc, AHA kyseliny mohou také pomoci, aby jizvy po akné vypadaly méně nápadně. Mírné kyseliny totiž exfoliují vnější vrstvu pokožky, čímž pomáhají odstranit zabarvení a drsnou kůži.

Neopomíjejte retinol a retinoidy

Retinol má velkou váhu pro své schopnosti podporovat mládí, ale jeho resurfacingové schopnosti mohou také pomoci s kontrolou akné a hojením jizev. Vitamin A v mírných dávkách vysušuje produkci kožního mazu a s menším množstvím kožního mazu v pórech se snižuje pravděpodobnost jejich ucpání, což v konečném důsledku snižuje možnost vzniku akné.

Pokud jde o jizvy po akné, retinol a retinoidy také urychlují obnovu buněk a nastartují produkci kolagenu. Nezapomeňte také, že pokud retinol používáte poprvé, je důležité, abyste tuto složku do péče o pleť zařazovali postupně.

Další z možností, která s léčbou akné a jizvami může pomoci je také laserové ošetření nebo mikrojehličkování. Tyto možnosti jsou však vhodné obzvláště pro ty, kdo trpí závažnější formou akné.

Zdroj: glamourmagazine.co.uk, Youtube, studie Journal of the Americen Center for Nutrition, studie National Library of Medicine