Objevte skryté schopnosti svého podvědomí pomocí snadných relaxačních technik
Život každého z nás provázejí často negativní emoce jako smutek, úzkost, frustrace, zklamání a stres. Je všeobecně známo, že tyto skličující pocity nejsou nijak prospěšné a dokonce mohou vést k rozvoji mnoha civilizačních chorob, s autoimunitními poruchami v první řadě. Jak se s těmito emocemi úspěšně vyrovnat?
Studie poukazují na negativní vliv stresu na náš život
Mnoho studií prokázalo přímou souvislost mezi vystavením se stresorům a rozvojem snad nejznámější civilizační choroby, cukrovky 2. typu. Přirozené reakce na zdánlivě neřešitelnou situaci jsou: rezignace a pocit beznaděje. Právě toto jsou signály pro vznik hormonálních abnormalit v čele s vyšší produkcí hormonu kortizolu, který působí proti inzulínu. Běžným projevem je také hromadění vnitroorgánového tuku, což vede k rozvoji inzulínové rezistence a k diagnóze diabetu 2. typu už schází jen poslední kapka.
Relaxační techniky vhodné i pro začátečníky
Vědomá relaxace je stav, kdy vlastním úsilím dochází k uvolnění psychického i fyzického stresu. Jedná se o aktivní činnost, mysl je velmi pozorná a smysly ostražitější než kdy jindy. Pasivní odpočinek na pohovce před televizí za vědomou relaxaci rozhodně považovat nelze. Nemusíte se však obávat. Pokud se skutečně snažíte aktivně relaxovat, zdárné výsledky se jistě dostaví. Jediným zásadním bodem pro úspěch této techniky je vědomá pozornost.
Připustíte-li si, že vaše psychika dokáže zmírnit projevy mnoha nemocí, nabízíme vám několik snadných způsobů relaxace:
- Vnímejte svůj dech. Zastavte se a několik vteřin pozorujte každý nádech a výdech. Všimněte si i krátkých, ale důležitých mezer po nádechu i výdechu. Zkuste jemně prodlužovat nádechy i výdechy, můžete si počítat každou fázi na 4 doby, později můžete dobu prodlužovat.
- Vyzkoušejte různé dechové techniky. Řízený dech je velmi efektivní metodou relaxace. Pošlete svůj dech do oblasti spodních žeber, experimentuje s dechem do boků a do spodní části zad. Zkuste s nádechem rozšířit spodní žebra od sebe a vnímejte, jak jsou plíce naplněné čerstvým vzduchem a tělo novou dávkou energie.
- Praktikujte autogenní trénink. Pomocí vizualizace se přeneste do stavu, ve kterém vám bude dobře. Síla vaší představivosti způsobí, že jste najednou zdraví, plní vitality a vaše vysněná postava vypadá v nových plavkách přímo skvěle! Za zavřenými víčky setrvejte chvilku ve světě fantazie a uvědomte si, že se usmíváte.
- Ponořte se do meditace. Zvládnete-li mysl pomocí předchozích technik utišit natolik, že bude zcela klidná, můžete začít jemně pracovat se svou vnitřní energií. Ideálním stavem pro tuto praxi je tzv. hladina alfa, které dosahujete těsně před usnutím (v tom případě však máte k dispozici jen několik vteřin) nebo právě při stavu meditace. Myšlenka, kterou vysíláte, se vám vrátí v realizované podobě. Ať už je funkčnost vašeho těla jakkoliv omezená, nahlížejte na ně pozitivně a s vděčností. Vizuální pomůckou může být vlna energie vaší oblíbené barvy, kterou s každým nádechem přijímáte nosními dírkami a s výdechem ji vyšlete do určité části těla.
Netlačte na sebe. Z počátku věnujte relaxaci 5 až 15 minut denně. Možná časem zjistíte, že se na tyto chvilky klidu těšíte a budete je aktivně vyhledávat. Postupně můžete zařazovat delší intervaly, které vám dají prostor proniknout hlouběji do tajů meditace, do zákoutí svého vlastního nitra.
Zdroj: vlastní praxe, pubmed.ncbi