Pijete v noci? Nemusí to být zdravé

Přidat na Seznam.cz

Necháváte si u postele sklenici vody a pijete ji v noci?

To je velká chyba, která může být škodlivá pro vaše zdraví. Každý večer si dáte sklenici vody k posteli a v noci se probudíte, abyste ji vypili? Bohužel takový zvyk může být zdraví škodlivý a častá žízeň (i během spánku) může být známkou vážných nemocí. Lidské tělo tvoří 70 procent vody. Ztráta pouze 20 procent vody vede k těžké dehydrataci a poté smrti. Pravidelné pití vody má proto mimořádně významný dopad na správné fungování našeho těla. Je to základní živina, která hraje velmi důležité funkce – transportuje další živiny, hormony, enzymy a reguluje tělesnou teplotu. Pití příliš velkého množství tekutin před a během spánku však může negativně ovlivnit naše zdraví.

Probudit se občas v noci a pít vodu není samo o sobě špatné.

Problém nastává, když žízeň téměř každou noc přerušuje váš spánek. Takové noční probuzení nemá dobrý vliv na fungování těla. Přerušený spánek ovlivňuje nejen pohodu, způsobuje nedostatek spánku a méně efektivní fungování, ale také fyziologické procesy, které ovlivňují metabolickou rovnováhu, imunitu, regeneraci buněk a práci nervového systému. Také, pokud máte silné nutkání pít vodu v noci, vaše tělo vám může říkat, že během dne nedostáváte dostatečnou hydrataci. Pocit neustálé žízně může být také impulsem k návštěvě lékaře, protože může být příznakem onemocnění, jako je cukrovka nebo hypertyreóza.

Proč byste neměli pít vodu ze sklenice, která stojí celou noc u vaší postele?

Pití vody, která zůstane několik hodin v teplé ložnici, také není z hygienických důvodů dobrý nápad. Taková voda je ideálním prostředím pro růst bakterií a hub, zvláště když po ní sáhnete několikrát za noc a pokaždé ve sklenici zanecháte trochu slin. Jakmile přiložíte ústa ke sklenici, měli byste vypít vodu najednou a poté sklenici umýt.